Americká centrální banka (Fed) snížila základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 2,25 procenta. Snížení základní úrokové sazby bylo odhlasováno poměrem 8:2. Základní úroková sazba se tak nachází na nejnižší úrovni od února 2005. Fed to oznámil ve zprávě po jednání svého měnového výboru.

Snížení základní úrokové sazby nakonec nebylo tak výrazné, jak trh očekával. Analytici většinově počítali s poklesem o celý procentní bod na rovná dvě procenta. Objevovaly se i hlasy, které předpokládaly pokles sazeb o jeden a čtvrt procentního bodu.

Podobně jako základní úrokovou sazbu snížil Fed i diskontní sazbu, která se tak dostala na 2,5 procenta. Již na konci uplynulého víkendu ji přitom Fed s okamžitou platností snížil ze 3,5 na 3,25 procenta. Fed také založil nový úvěrový program, díky němuž si budou moci za diskontní sazbu u centrální banky půjčovat nejen komerční banky.

Čtěte více: USA chtějí zastavit finanční krizi výjimečnými kroky - ZDE

Základní úrokovou sazbu začal Fed postupně snižovat během posledního čtvrtletí uplynulého roku. Ještě v létě se přitom klíčová sazba držela na hodnotě 5,25 procenta, na které se udržela déle než rok. Snižováním úrokových sazeb se Fed snaží čelit finanční krizi, mnoho prostoru pro manévrování mu však nezbývá.

Americký Fed přišel již minulý týden s vlastním plánem na oživení světové ekonomiky. Federální rezervní systém společně s centrálními bankami eurozóny, Švýcarska a Kanady by měl světovou ekonomiku podpořit částkou zhruba 200 miliard dolarů (přibližně 3,3 bilionu korun).

Čtěte více: Světovou ekonomiku má spasit obří dolarová injekce - ZDE

Americké akciové indexy reagovaly na snížení sazeb korekcí svého úterního prudkého růstu, drží se nicméně v zelených číslech. Dolar v reakci na zprávu Fedu poskočil na 1,573 dolaru za euro, ale posléze korigoval zpět k 1,575 dolaru za euro. Posílení dolaru přispělo k poklesu ceny zlata i ropy.

Fed v komentáři k rozhodnutí uvedl, že z nejnovějších statistických informací vyplývá další oslabování ekonomické aktivity ve Spojených státech amerických. Snižuje se tempo spotřebitelských výdajů a zhoršuje se situace na trhu práce. Američtí spotřebitelé v únoru výrazně omezili nákupy.

Čtěte více: Další rána pro ekonomiku USA: Propad maloobchodních tržeb - ZDE

Maloobchodní tržby ve Spojených státech obnovily svůj propad. Obrat maloobchodu klesl ve srovnání s předchozím měsícem o 0,6 procenta po lednovém přírůstku o 0,4 procenta. Nejnovější data z USA tak jen utvrzují v tom, že se americká ekonomika zřejmě již nachází v recesi.