dolar-potapejici-se-192.jpgDůvěra amerických spotřebitelů se začátkem dubna výrazně propadla. Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech amerických podle předběžných údajů Michiganské univerzity nečekaně prudce snížil na 63,2 bodu z březnových 69,5 bodu. Propadl se tak na své 26leté minimum. Analytici přitom očekávali pokles pouze na 69,0 bodu. Mezi hlavními důvody hlubokého propadu důvěry je inflace a obavy o zaměstnání.

Aktuální data jsou vůbec nejnižší od hodnoty 62 bodů v březnu 1982. Tehdy Spojené státy americké "ničila" stagflace (kombinace nízkého růstu ekonomiky a vysoké inflace - pozn. red.).

"Je to skutečně špatné. Potvrzuje to, co již víme, totiž že se nacházíme v recesi vycházející od spotřebitelů, a že se to bude táhnout," řekl agentuře Reuters analytik newyorské pobočky Crewit Suisse Carl Lantz.

   

Čtěte více

    

    

Speciál ekonomické redakce iHNed.cz o ekonomické krizi v USA

 

Právě indexy spotřebitelské důvěry sledují ekonomičtí experti a finanční trhy velmi pozorně. Index totiž ukazuje na budoucí vývoj spotřebitelských výdajů, které tvoří asi dvě třetiny americké ekonomiky. Americké akcie reagovaly na zprávu prohloubením počátečního poklesu a oslabil i kurz dolaru.

Americká ekonomika na konci loňského roku prudce zpomalila růstové tempo a podle řady ekonomů je zřejmě nyní v recesi. Mírnou recesi v USA čeká letos i Mezinárodní měnový fond (MMF), který v posledním pololetním výhledu předpověděl zpomalení celoročního růstu až na 0,5 procenta z loňských 2,2 procenta.