dolar-bankovky-192x128.jpgAmeričané začnou od příštího týdne dostávat peníze v rámci daňové úlevy. Americká vláda se tím snaží ozdravit ekonomiku. Peníze se lidem objeví na bankovních účtech, případně je dostanou ve formě šeků. Vláda nyní doufá, že lidé peníze utratí, aby akce splnila svůj účel.

Podle amerického prezidenta George Bushe by lidem peníze navíc měly pomoci vyrovnat se s růstem cen potravin a pohonných hmot.

"Od pondělí se vliv podpůrných opatření začne projevovat v milionech domácností po celé naší zemi," řekl k chystané výplatě peněz podle agentury AP Bush.

Čtěte více o problémech americké ekonomiky

Jedinec může dostat nejvíce 600 dolarů (zhruba 9700 korun), pár má nárok maximálně na 1 200 dolarů. Příjemcem chystané daňové úlevy bude přibližně 130 milionů domácností.

Opozici vadí prospěch nadnárodních energetických koncernů

Opoziční demokraté jsou se stimulačním opatřením spokojeni, vadí jim však, že z něj údajně budou mít prospěch i nadnárodní energetické koncerny. Většina Američanů prý peníze využije hlavně na pokrytí vyšších nákladů u čerpacích stanic.

"Dráždí nás pomyšlení na to, že peníze daňových poplatníků, které by měly podpořit ekonomiku, skončí v kapsách členů OPEC. Smutným faktem je, že průměrná americká rodina letos utratí téměř celou podporu za dražší pohonné hmoty," stěžoval si v pátek demokratický senátor Charles Schumer, který je předsedou společného hospodářského výboru Kongresu.

Peníze bude distribuovat úřad Internal Revenue Service (IRS), který je výběrem daní v USA pověřen. Zástupci IRS uvedli, že s převody se nezačne dříve než v pátek, se zahájením distribuce šeků se podle Bushe počítá až 9. května.

Dlouhodobě úleva problém neřeší

Bush dříve říkal, že výplata peněz by mohla Američany přimět k většímu utrácení, aby se zvýšily výdaje spotřebitelů. Ty jsou totiž hnací silou růstu ekonomiky, na kterém se podílejí z více než dvou třetin. Jestliže ale Bush nyní říká, že lidé peníze použijí na základní životní potřeby, pak tím podle AP zdůrazňuje, jak vážné problémy nyní ekonomika má.

"Dokud vláda nepřinutí OPEC, aby zvýšil těžbu ropy, pak amerického spotřebitele čeká velmi horké léto v podobě čtyř dolarů za galon benzinu (zhruba 3,8 litru) a žádné vyhlídky na zlepšení," řekl Schumer. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která je také demokratkou, s těmito slovy v zásadě souhlasí.

Úleva na daních podle Pelosiové ekonomice zřejmě pomůže, dlouhodobě to ale podle ní asi stačit nebude. Vyslovila se proto ještě pro jeden takový soubor opatření, který by ekonomiku víc rozpohyboval. O této možnosti už se prý začalo debatovat s vládou a republikány, v jaké fázi jednání jsou a co přesně demokraté požadují, ale neupřesnila.

Silný útlum

Americká ekonomika nyní prochází silným útlumem a podle mnoha analytiků už je v recesi. Bush se zatím slovu recese vyhýbá a když o ekonomice mluví, hovoří pouze o jejím zpomalení.

"Je zřejmé, že naše ekonomika zpomaluje. Naštěstí jsme ale příznaky včas rozpoznali a začali jsme jednat," řekl Bush k přijatému souboru opatření. Vláda soubor schválila v únoru a celkem chce ekonomiku podpořit částkou asi 168 miliard dolarů.

Ekonomická recese je sestupnou fází hospodářského cyklu a někdy bývá definována jako pokles hrubého domácího produktu ve dvou a více po sobě jdoucích čtvrtletích. V loňském čtvrtém čtvrtletí ekonomika ještě vykazovala růst, první předběžné údaje za první čtvrtletí budou k dispozici ve středu.