Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,6 procenta po růstu o 0,6 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku.

Odhady růstu amerického HDP byly pesimističtější. Podle průzkumu agentury Bloomberg se očekávalo zpomalení růstu z 0,6 na 0,5 procenta. Výsledky průzkumu agentury Reuters byly v tomto odhadu ještě pesimističtější, když očekávaly snížení na 0,2 procenta.

"Snad teď trošku opadnou ty pesimistické drby o nějaké drsné recesi napříč ekonomikou Ameriky. Recese je na trhu nemovitostí, ale nikoliv v celé ekonomice," řekl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Aktuální data podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka ukazují, že první čtvrtletí ještě nepřineslo propad americké ekonomiky do recese. "Tyto vesměs příznivé výsledky dávají určitý prostor pro optimismus, že se americká ekonomika s propady finančního sektoru možná dokáže vyrovnat o něco lépe.Nicméně bych varoval před předčasným optimismem, protože druhé a třetí čtvrtletí mohou přinést propad do recese," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Čtěte více o krizi americké ekonomiky

Podle Michla je třeba se na tyto výsledky dívat realisticky. K panice podle něj není důvod. Amerika roste. "Na druhou stranu, dynamika je nejnižší od čtvrtého kvartálu 2002. Stále nejsme za vodou. To podtrhuji. Je třeba stále hltat nová data a vyhodnocovat rizika. Klíčové ale je, že se žádná hluboká recese zatím nekoná," zdůraznil Michl.

Bližší pohled podle analytika společnosti CITCO FT Jiřího Šimka ukazuje, že se na růstu HDP v prvním čtvrtletí nejvíce podílely mimo jiné výdaje spotřebitelů na služby, ale také export zboží a služeb, čemuž napomáhá slabý dolar.

"Oproti tomu příspěvek spotřebitelských výdajů za zboží je záporný, výdaje spotřebitelů jsou přitom pro růst americké ekonomiky klíčové," upozornil pro server iHNed.cz Šimek.

Propad cen nemovitostí

To, jak bude růst HDP dále, podle Michla plně určí doba, kdy skončí propad cen nemovitostí. "To je klíč a na tyto data je třeba se dívat. Realisticky, nikoliv zaslepeně a populisticky tlachat o hluboké recesi. Trh nemovitostí brzdí spotřebu domácností, která rostla nejpomaleji od roku 2001. Když si uvědomíme, že sedmdesát procent americké ekonomiky rovná se spotřeba domácností, přijdeme tomu útlumu na kloub," dodal Michl.

Růst je podle Šimka sice vyšší, než byly odhady na trhu, nicméně podle něj nemůžeme hovořit o dobré zprávě. Dolar na tato čísla téměř nereaguje a stagnuje na relativně silných úrovních pod 1,5550 USD/EUR a stále se drží nad 16,20 CZK/EUR.

"I přes relativně lepší čísla dolar zřejmě nenajde sílu k dalším ziskům a je pravděpodobný návrat ke slabším hodnotám," přiblížil Šimek.

Panická hrůza ze zpomalování ekonomiky

Ve středu večer pražského času se ještě netrpělivě čeká na výsledky zasedání americké centrální banky Fed, kde padne rozhodnutí o změně základní úrokové sazby. Podle předpokladu analytiků panuje vcelku shoda, že Fed sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů a zakončí sérii snižování sazeb.

Od loňského září již FED snížil sazby o plné 3 procentní body. Žádná jiná z hlavních světových centrálních bank neprováděla v minulých letech tak agresivní měnovou politiku. Kroky Fedu připomínají až panickou hrůzu ze zpomalování ekonomiky.

Evropská centrální banka od vypuknutí finanční krize ve Spojených státech amerických sazby ještě ani jednou nesnížila a stále je drží na 4 procentech, čímž bojuje s rekordně vysokou inflací. Bank of England sice začala se snižováním sazeb na konci loňského roku, ale do současnosti je snížila z 5,75 na 5 procent. Bank of Japan drží sazby tradičně velmi nízko na 0,5 procenta.

Událostí stejného významu bude pro finanční trhy páteční zveřejnění dat o nezaměstnanosti a počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor. Zde se čeká pokles počtu pracovních míst o 80 tisíc, tedy stejně jako předchozí měsíc.

usa-krize-530.jpg