Bush, Paulson, kongres, krize, financeKongres USA začal jednat o vládním plánu jak zastavit krizi finančního systému, která trvá již déle než rok. Vláda žádá, aby ji Kongres zmocnil použít až 700 miliard dolarů, tj. 11,9 bilionu korun, ke skoupení ztrátových a rizikových aktiv, která od loňské hypoteční krize zatěžují finanční sektor.

Zástupci Kongresu vyjádřili ochotu tento program rychle projednat a schválit, demokraté však požadují některé změny.

Vláda chce z finančního systému vyvést špatná aktiva, která neustále prohlubují globální úvěrovou krizi. Příští dva roky by tak mohlo podle svého návrhu ministerstvo financí vykupovat od amerických bank a dalších finančních institucí nelikvidní hypotéky na rezidenční i komerční nemovitosti a od nich odvozené cenné papíry.

Tato aktiva nyní zatěžují bilance většiny bank a finančních společností a vyvolávají krachy, otřesy a nedůvěru na trzích.

Čtěte více k finanční krizi

Absolutní moc nad tímto vládním programem bude mít ministr financí, jehož rozhodnutí nebude moci změnit žádný soud, uvádí se v návrhu podle agentury Reuters. Ministr financí by po konzultaci se šéfem centrální banky dokonce mohl v zájmu stabilizace trhu povolit výkup aktiv i za jiných podmínek, než je stanoveno, například i od neamerických institucí.

Limit vlády na veřejný dluh by se zvýšil z nynějších 10,615 bilionu na 11,315 bilionu dolarů.

Vládní plán záchrany finančního sektoru se zrodil během dramatického týdne, kdy trhy zažily novou sérií hlubokých otřesů. Vyvolal ji bankrot investiční banky Lehman Brothers, prodej společnosti Merrill Lynch bankovnímu domu Bank of America a vládní záchrana pojišťovny AIG.

To vše vyvolalo obavy z dominového efektu, který by rozvrátil celý finanční sektor, klíčový pro fungování celé ekonomiky.