warren-buffett-192-128.jpgSpolečnost Berkshire Hathaway nejbohatšího amerického investora Warrena Buffetta bude investovat do banky Goldman Sachs pět miliard dolarů (asi 85 miliard korun), napsal ve středu deník Reuters.

V Tokyu, zpravodajská agentura Kyodo oznámila, že finanční společnost Sumitomo Mitsui Financial Group (SMFG), která je třetí největší japonskou bankou, plánuje také investovat miliardy dolarů do společnosti Goldman. SMFG však později tuto zprávu vyvrátila.

Dnešní středeční oznámení je pro největší finanční společnost z Wall Street vyjádřením důvěry v její budoucnost v situaci, kdy celý sektor investičních bank zažívá kvůli úvěrové krizi těžké otřesy a musí podniknout hluboké změny.

Více o tématu - čtěte ZDE

Buffett rozmnoží preferenčními akciemi Goldman Sachs portfolio svých investic v Berkshire, kde má velké podíly v několika významných amerických komerčních bankách a finančních společnostech. Akcie Goldman Sachs v reakci na to posílily o osm procent.

Buffett také bude mít právo koupit během příštích pěti let běžné akcie Goldmana za dalších pět miliard dolarů při kurzu 115 dolarů na akcii, což by dostalo jeho podíl na bance na zhruba devět procent. Buffett je zřejmě nejznámější světový investor a podle magazínu Forbes druhý nejbohatší člověk ve Spojených státech po zakladateli Microsoftu Billu Gatesovi.

Dvě poslední investiční banky na Wall Street

Jeho Berkshire Hathaway investuje hlavně do podhodnocených firem s dobrým managementem a nyní má tržní hodnotu asi 199 miliard dolarů. Goldman Sachs je vedle Morgan Stanley jedna ze dvou zbývajících investičních bank z Wall Street. Na počátku týdne se obě banky dohodly s centrální bankou, že se z výlučně investičních bank stanou bankovními holdingy a přejdou pod standardní bankovní regulaci.

To by jim mělo usnadnit přístup k financování a zabránit opakování osudu konkurenční Lehman Brothers, která minulý týden vyhlásila bankrot. Zároveň tím končí éra investičních bank z Wall Street, které v posledních desetiletích dominovaly finančnímu trhu. Morgan Stanley již tento týden oznámila, že prodá až 20 procent svých akcií největší japonské bance Mitsubishi UFJ Financial Group za 8,5 miliardy dolarů.