dolar-euro-1-192.jpgCentrální banky v pátek podnikají společné kroky, aby napumpovaly dolary na světové peněžní trhy pomocí jednotýdenních půjček. Důvod akce centrálních bank je protahující se jednání Kongresu ohledně americké pomoci bankám.

Evropská centrální banka (ECB), Bank of England (BoE) a Švýcarská národní banka (SNB) zapojily všechny své síly. ECB potvrdila částku 35 miliard dolarů, BoE přislíbila 30 miliard dolarů a SNB nabídla 9 miliard dolarů. Fed zvýšil swapy o 10 miliard dolarů, celkově je k dispozici již 290 miliard dolarů.

"Centrální banky pokračují ve velmi těsné spolupráci a připravují se na financování trhu," uvedla ECB v prohlášení.

Více o tématu - čtěte ZDE

"Trh je v současnosti prostě jako zmražený," řekl stratég JPMorgan Claudio Piron. "Nacházíme se v bodě, kdy je naprostá absence likvidity a ceny padají podle jejich potřeb. Je to zneklidňující," dodal.

Trh je jako bezedná díra

Nejistota ohledně přijetí záchranného plánu americké vlády na podporu finančního systému se promítá podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nejen na akciové trhy, ale přenáší se i na peněžní trhy.

"Dá se říci, že ten peněžní trh je v podstatě bezedná díra. Může se do něj nalít neuvěřitelný objem peněz, likvidity, ale přesto to nezmírní neochotu půjčovat peníze a strach z dalšího vývoje. I přes rostoucí objemy nabízených peněz centrálními bankami stejně úrokové sazby, za které si banky mezi sebou půjčují, neustále zvyšují," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Podle něj kroky centrální bank pouze tlumí nárůsty úrokových sazeb, za které si banky mezi sebou půjčují. "Přesto se nemůže ani tímto odstranit to základní - tedy obava z toho, jestli ten záchranný plán projde Kongresem," dodal Marek.

Záchranný plán v hodnotě 700 miliard dolarů

Americká vláda ve spolupráci s centrální bankou (Fed) začátkem týdne předložila návrh podpory finančního systému, na který má být vynaloženo až 700 miliard dolarů (až 11,6 bilionu Kč). Pokud bude návrh schválen, měly by být peníze využity hlavně na oddlužení bank.