usa-senat-192-128.jpgAmerický Senát bude ve středu večer místního času hlasovat o záchranném plánu pro finanční sektor o částce až 700 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun). Po pondělním zamítnutí Sněmovnou reprezentantů vláda ve spolupráci s lídry Senátu plán upravila tak, aby jej mohlo podpořit více republikánských zákonodárců.

Prezident George Bush v úterý varoval, že pokud Kongres záchranný plán nepřijme, povede to v ekonomice k "bolestným a dlouhotrvajícím škodám". Kvůli schvalování balíku do Washingtonu přijedou oba prezidentští kandidáti, demokrat Barack Obama a republikán John McCain, kteří jsou senátory.

Proti původnímu plánu jeho nynější návrh, o němž budou rozhodovat senátoři, předvídá některá další opatření. Na základě požadavků republikánů, kteří ve sněmovně plán zamítli poměrem 2:1, se zvýší ochrana bankovních vkladů. Limit na částku garantovanou Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC) se tak zvýší na 250.000 dolarů z dosavadních 100.000 dolarů.

Čtěte také

Lídři Senátu však k plánu připojili také prodloužení daňových úlev pro firmy, proti čemuž vystupovala řada demokratů z dolní sněmovny. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů novou verzi balíku podpořili, zatímco demokratičtí lídři sněmovny se vyjádřili opatrně. Sněmovna by měla o nové verzi zákona hlasovat zřejmě ještě tento týden.

Šéfové Senátu získali ke středečnímu hlasování jednomyslný souhlas senátorů. "Jsme rádi, že se senátorům (Harry) Reidovi a (Mitchi) McConnellovi podařilo pokročit ke změněnému zákonu a naplánovat hlasování," komentoval to mluvčí Bílého domu Tony Fratto. Šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner byl podle Fratta ohledně nové verze zákona konzultován a vyjádřil s ní souhlas.

Prosazovaný plán počítá s tím, že vláda bude vykupovat od finančních institucí hypoteční úvěry, na ně navázané cenné papíry a další aktiva, která zatěžují jejich účetní bilance. Tato těžce prodejná aktiva nutí banky odepisovat stále vyšší ztráty a ochromují celý finanční sektor nedůvěrou. Se stabilizací finančního trhu a zejména s oživením amerického trhu bydlení by vláda prodávala vykoupená aktiva zpět na trhu a podle expertů by mohla ještě vydělat.

Předpokládá se, že Senátem navrhovaný plán projde. V rámci dohody o rychlém projednání zákona však bude tato legislativa potřebovat ze stočlenného Senátu nejméně 60 hlasů.

Blogy na iHNed.cz

Řada Američanů má zlost na to, že vládní plán vypadá jako nadměrné zatížení daňových poplatníků a záchrana nezodpovědných finančníků z Wall Street, a zavalila kongresmany hněvivými e-maily. Před listopadovými volbami proto zejména republikánští zástupci ve sněmovně požadovali více ústupků směrem ke zvýšené ochraně svých voličů.

Značnou část Američanů také zlobí zvýšená ochrana pro insolventní majitele domů, kterou si do balíku prosadili demokraté. Rozčiluje je představa, že za veřejné se bude pomáhat lidem, kteří si vzali větší hypotéky, než si mohli reálně dovolit. Podle pozorovatelů k hypoteční krizi, která je jádrem nynějších finančních potíží, vedla snaha politiků prosadit přes tlak na banky a hypoteční agentury svůj politický program "dostupného bydlení".