hypo-real-estate__192x128_.jpgNěmecká finanční společnost Hypo Real Estate Holding nedokáže prosadit záchranný plán, který si ustanovila, a bojuje o přežití. Konsorcium bank, které se mělo podílet na záchraně banky, totiž svou účast odřeklo. Informovala o tom agentura Reuters.

Na záchranu ústavu mělo být vynaloženo až 35 miliard eur (zhruba 868 miliardy korun). Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka to není první ani poslední případ.

Uvolnění situace na peněžních trzích

"Dokud se neuvolní situace na peněžních trzích, tak ty banky, které jsou závislé na refinancování, na ostatních bankách, tak budou v problémech," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

"Bojujeme o budoucí existenci podniku. Můžeme jen předpokládat a doufat, že všechny subjekty, které se těch jednání účastní, si plně uvědomují vážnost situace," přiznal mluvčí banky Hans Obermeier.

Hypo Real se kvůli světové finanční krizi dostala do potíží v polovině září a z firem, jejichž akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu, je to první takzvaný blue chip (nejkvalitnější akcie na burze - pozn. red.), který požádal o pomoc při řešení krize vládu. Vláda by na záchranu Hypo Real poskytla 27 miliard eur, zbytek by dodaly soukromé banky. Evropská komise už záměr ve čtvrtek schválila.

Marek: Specializované banky vyhladoví

Ve výhodě podle Marka budou banky, které mají větší objem primárních depozit než úvěrů, které poskytují klientům, a tudíž mají výhodu v tom, že mají přebytek likvidity a nespoléhají na mezibankovní trhy.

"To je případ většiny českých bank," řekl Marek a dodal: "Nicméně specializované banky, jako je Hypo Real Estate, zkrátka vyhladoví při tom současném fungování mezibankovních trhů. A to uvidíme v pondělí, jak se změní situace Libor dolarových a eurových."

Čtěte si více o problémech Hypo Real Estate

Dokud budou mezibankovní sazby tak vysoko, jako jsou nyní, a bude převládat neochota půjčovat mezi bankami, tak podle Marka nebude Hypo Real Estate Holding první ani poslední případ.

Hypo Real Estate je v Německu druhým největším hypotečním ústavem, který se zaměřuje na financování komerčních nemovitostí.