euro-bankovky-1-192.jpgTéměř dvě miliardy eur (51 miliard korun) hodlá rakouská vláda vyčlenit na povzbuzení ekonomické konjunktury v zemi. Zhruba z poloviny jsou peníze určeny na státní garance úvěrů a na urychlení výstavby a modernizace komunikací.

Kromě toho chce vláda posílit i podporu stavebního spoření. Bylo to ve středu oznámeno ve Vídni na závěr pravidelné schůze úřadujícího kabinetu.

Nový balíček konjunkturních opatření přichází krátce poté, co v pondělí na mimořádném zasedání schválil parlament ještě ve starém složení rozsáhlý soubor opatření ke stabilizaci bankovního sektoru v rozsahu 100 miliard eur.

Jedna miliarda eur na záruky bankovních úvěrů

Na dalším souboru se v úterý dohodli zástupci obou vládních stran při prvním kole nových koaličních jednání a schválit by jej měl už nový parlament, zvolený 28. září, na svém ustavujícím zasedání příští úterý.

Zhruba jednu miliardu eur stát vyčlení na záruky bankovních úvěrů pro malé a střední podniky, oznámil ve středu designovaný kancléř, předseda sociální demokracie (SPÖ) Werner Faymann.

Více o tématu - čtěte ZDE

Vláda tak chce zlepšit dostupnost úvěrů pro drobné podnikatele a pomoci jim tak při překonávání nynějších potíží způsobených finanční krizí. Zejména pak mají být tyto prostředky využívány na podporu exportu, ale také v oblastech výzkumu a vývoje ekologických technologií.

Další téměř jedna miliarda eur pak bude věnována v průběhu čtyř let (každoročně asi 240 milionů eur) na urychlení některých projektů rozvoje infrastruktury. Při těchto projektech má jít podle Faymanna, který je v dosavadní vládě ministrem dopravy, především o modernizaci železničních nádraží. Část prostředků bude určena také na dodatečnou podporu výstavby silnic. Tyto prostředky mají především zajistit nová pracovní místa.