Výroba modelu Škoda OctaviaOdstávky v největší české automobilce Škoda Auto mají zásadní vliv i na její dodavatele. Vzhledem k výpadkům v objednávkách musí dočasně přerušit výrobu i řada z nich. Někteří se chystají dokonce propouštět, jiní to připouštějí až jako krajní řešení.

Snižovat stavy svých zaměstnanců bude například turnovský výrobce autodílů Agba v.s.a., kde v současné době pracuje 145 lidí. "Na přelomu roku se s 20 procenty z nich budeme muset rozloučit, není jiné cesty," řekl ve čtvrtek jeden z majitelů firmy Milan Pozdníček.

Škoda Auto prý pro jeho firmu představuje asi 30 procent obratu. "Měsíčně je to nyní výpadek zhruba tří milionů korun," podotkl Pozdníček. Agba bude kromě propouštění řešit komplikovanou situaci také odstávkami ve výrobě. To je nejčastější způsob, jak se výrobci autodílů chtějí s krizí na automobilovém trhu vypořádat.

Unispo plánuje také odstávku

Je to i případ firmy Unispo, která na Mladoboleslavsku vyrábí automobilové díly a komponenty. "Máme naplánovanou stejnou odstávku jako Škodovka, tedy posledních 14 dní v roce a pak zhruba do 5. ledna," řekl jednatel Miroslav Plch. Firma zatím o propouštění neuvažuje, připouští však, že v krajním případě může nastat. "Nejprve bychom se rozloučili s lidmi, kteří mají jistý jiný příjem, například brigádníci," dodal Plch.

Pozastavení výroby plánuje také firma IMS z České Třebové, jež dodává díly například do fabie, roomsteru nebo superbu. "Situace rozhodně není dobrá. Právě jsem ve Škodovce a jednáme o tom, co bude dál," řekl ve čtvrtek ředitel Jiří Drašnar. Škoda pro jeho firmu představuje klíčových 80 procent obratu. "Zatím jen omezíme výrobu, nechtěl bych to nechat dojít až k propouštění," dodal.

Více o tématu - čtěte ZDE

Výrobu na přelomu roku na deset dnů zastaví i druhý největší zaměstnavatel v Karlovarském kraji Witte Automotive Nejdek, který vyrábí zamykací systémy a kliky pro automobilový průmysl. Důvodem je pokles prodejů automobilek včetně Škody.

Největší česká automobilka Škoda Auto již dříve oznámila, že kvůli recesi v automobilovém průmyslu nebude vyrábět posledních 14 v roce. Předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík však ve středu řekl, že odstávka bude s největší pravděpodobností pokračovat i po Novém roce minimálně do 6. ledna, v některých provozech zřejmě ještě déle. Od léta navíc automobilka již výrobu několikrát zastavila. Snižuje tak skladové zásoby.

Firma letos počítala s výrobou nejméně 700 000 automobilů. Kvůli klesající poptávce způsobené finanční krizí musela ale automobilka produkci omezit.