Politická reprezentace ve Velké Británii se začala klonit k přijetí společné evropské měny euro. Podle BBC to britští politici sdělili předsedovi Evropské komise Jose Barrosovi. Ten řekl, že Spojené království je euru "blíže než kdykoliv předtím".

Británie je přitom spolu se Švédskem a Dánskem jednou ze tří starých členských zemí Evropské unie, která dosud společnou měnu nepřijala.

Veřejnost stále proti euru

Barroso to uvedl v rozhovoru pro Francouzské rádio a dodal, že Britové zvažují tento posun v dosavadní pozici kvůli dopadům světové úvěrové krize. Nicméně oficiální stanovisko britské vlády zůstává stejné. Barroso navíc v rozhovoru doplnil, že většina britské veřejnosti je stále proti vstupu do eurozóny.

"Nehodlám porušit důvěrnost určitých rozhovorů, ale někteří britští politici už mi řekli 'Kdybychom měli euro, byli bychom bohatší'," uvedl podle BBC Barroso. "Vím, že většina v Británii je stále proti, ale mám zde období zvažování a lidé, kteří se o to zajímají, o tom nyní přemýšlejí," dodal.

Více čtěte ZDE: Euro v Česku?

Podle politické jedničky Evropské unie však finanční krize činí euro o mnoho atraktivnější, než bylo doposud. Šéf Komise v rozhovoru navíc předpověděl, že v Evropě brzy poklesnou úrokové sazby.

Více čtěte ZDE: Euro, Česko a Slovensko
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru