cnb-banka-192-128.jpg

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu naposledy v letošním roce jedná o nastavení měnové politiky. Trh očekává, že jako "dárek k Vánocům" připraví snížení hlavní úrokové sazby o 50 basických bodů na 2,25 procenta, tedy na stejnou úroveň, která je i v eurozóně.

Rychle klesající inflace dává bankovní radě prostor k výraznějšímu uvolnění měnové politiky. Nicméně podle vyjádření guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy tentokrát ČNB nechystá žádné překvapení a výraznější než padesátibodové snížení by překvapením bylo.

Horší vyhlídky ekonomiky a slábnoucí koruna

Argumentů pro nesnížení sazeb mnoho není. Ekonomika poměrně rychle chladne, data z průmyslu vypadají hrozivě. "Do příštího roku, kdy ekonomika poroste jen velmi pomalu, proto bude dobré vstoupit spíše s nižšími sazbami. Inflační rizika klesají na minimum s tím, jak klesají ceny komodit a potravin. A zpomalující ekonomika bude jen těžko vytvářet poptávkové tlaky na růst cen," uvedl pro server iHNed.cz analytik společnosti Citco FT Jiří Šimek  s tím, že jediným případným argumentem pro mírnější snížení sazeb by tak byla momentálně slábnoucí koruna.

ČNB se ještě stále podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nemusí obávat déle trvající deflace a jejich devastačních účinků na ekonomiku, reagovat ovšem bude muset na nečekaně rychlý a silný útlum růstu ekonomiky a stoupající riziko recese.

 

"Její možnosti omezuje napětí na mezibankovním trhu, které odeznívá jen velmi pomalu a výrazně omezuje přenos měnové politiky do tržních a klientských úrokových sazeb. Banky dnes poskytují firemní úvěry, hypotéky a spotřebitelské půjčky za vyšší úrokové sazby než na začátku roku. Ekonomická situace je přitom diametrálně odlišná. S averzí k riziku a obavami bank půjčovat klientům i mezi sebou toho ČNB příliš dělat nemůže. Příčina leží na dolarovém, eurovém a librovém peněžním trhu. Teprve až tam odezní napětí, povolí i český trh. Nicméně omezené fungování měnového léku, může být podpořeno jeho výraznějším dávkováním," řekl pro server iHNed.cz Marek.

Více o tématu - čtěte ZDE

V posledních týdnech Evropská centrální banka (ECB) snížila sazby o tři čtvrtě procentního bodu na 2,25 procenta, Bank of England o jeden procentní bod na rovná dvě procenta a švédská Riksbank o 1,75 procentního bodu také na rovná dvě procenta. Kanadská centrální banka pak překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na padesátileté minimum 1,50 procenta.

Fed snižoval rekordně v úterý

Napětí opadlo také v úterý na amerických trzích. Americká centrální banka (Fed) dala zelenou rekordnímu snížení úrokových sazeb. Ty klesly na rekordní minimum nula až 0,25 procent.

Podle analytiků krok v praxi znamená, že Fed bude při obchodování na volných trzích snažit udržet cílovou hodnotu mezi nulou až 0,25 procenty. Jde také o historické minimum za 94 let existence Fedu. Přičemž měnovou politiku "kočírovanou" skrze úrokové sazby začal Fed dělat až od roku 1954. 

Česko mělo až do snížení sazeb Evropskou centrální bankou ze 4. prosince nejnižší sazby v Evropské unii. Rozhodnutím ECB byly ale české sazby po třech letech opět vyšší než v eurozóně.