lide_manazer_komunikaceTéměř 60 procent obyvatel "starého kontinentu" si myslí, že ekonomická situace v Evropě je špatná. Optimisticky lidé tváří v tvář stále zřetelnější hospodářské krizi nehledí ani do budoucnosti. Vyplývá to z aktuálního evropského výzkumu veřejného mínění Eurobarometr. Nejpříznivěji stav evropského hospodářství hodnotí lidé na Slovensku, kde jej 62 procent oslovených považovalo za dobrý.

Největší pesimisté jsou Portugalci a Italové. Situaci jako dobrou v těchto zemích hodnotí jen 11, respektive 15 procent respondentů. V Česku kladně ekonomickou situaci Evropy hodnotí 51 procent respondentů.

Méně příznivě než evropské hospodářství pak Evropané hodnotí situaci svých národních ekonomik. Negativně na stav národního hospodářství své země nahlíží více než dvě třetiny z nich, a to 69 procent. V Maďarsku, které těžce zasáhla finanční krize, například stav ekonomiky za dobrý označilo jen pět procent respondentů. V Česku současnou hospodářskou situaci země za dobrou považuje 39 procent respondentů, za špatnou 60 procent.

71 procenta Evropanů vidí situaci pesimisticky

Stav světového hospodářství za špatný pokládá 71 procent Evropanů. V Česku se účastníci průzkumu na světovou ekonomiku dívali o něco příznivěji, když její situaci za špatnou označilo 64 procent respondentů.

Téměř polovina, a to 49 procent účastníků průzkumu, si myslí, že se situace světové ekonomiky v následujících 12 měsících dále zhorší. V případě Evropy si to myslí 41 procent jejích obyvatel. Nejpesimističtější jsou jejich očekávání ohledně národních ekonomik, kde zhoršení v příštích měsících očekává více než polovina respondentů.

"Výsledky nového průzkumu Eurobarometr odrážejí složitou dobu, ve které nyní žijeme. Lidi velmi znepokojila ekonomická krize," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová. Dodala, že úkolem pro EU je dotáhnout do konec opatření na záchranu hospodářství Evropské unie, které minulý týden schválili šéfové států a vlád členských států na summitu v Bruselu.

Více o tématu - čtěte ZDE

Ekonomika všech 27 členských států EU ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných odhadů Eurostatu klesla o 0,2 procenta po stagnaci v předchozích třech měsících. Ekonomika eurozóny, tedy zemí, které platí eurem, se snížila rovněž o 0,2 procenta. Zaznamenala již druhý pokles za sebou, což odpovídá jedné z definic hospodářské recese.

Eurobarometr je pravidelný rozsáhlý výzkum veřejného mínění. Současné šetření se uskutečnilo mezi 6. říjnem a 6. listopadem letošního roku. Zúčastnilo se jej více než 30.000 lidí ze členských zemí Evropské unie, ale i ze zemí, které o vstup do ní usilují.