Vlajka Evropské unieEurozóna se nachází v recesi. Potvrdila to data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí loňského roku. Ekonomika eurozóny totiž v tomto období klesla o 0,2 procenta. HDP Evropské unie kleslo rovněž o 0,2 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat, který potvrdil dřívější předběžné údaje.

HDP eurozóny se snížilo o 0,2 procenta už druhé čtvrtletí po sobě, oproti tomu hospodářství všech 27 zemí Evropské unie ve druhém čtvrtletí stagnovalo. V meziročním srovnání tempo růstu eurozóny zpomalilo na 0,6 procenta z 1,4 procenta v předchozím čtvrtletí a v EU na 0,8 procenta z 1,7 procenta. 

"Je jasné, že došlo k citelnému zhoršení reálné ekonomiky. Co bije do očí je, že nejnovější prognózy jsou taky těmi nejvíce pesimistickými, a to nejen na úrovni eurozóny," uvedl prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Opět tak zvýšil očekávání dalšího snížení klíčových sazeb ECB. 

Přečtěte si také

Příští zasedání Rady guvernérů ECB se uskuteční ve čtvrtek 15. ledna a současné průzkumy mezi ekonomy odhadují, že by mohlo dojít k dalšímu snížení sazeb o půl procentního bodu. Trichet přesto na konci prosince naznačil, že by si ECB mohla dát v uvolňování měnové politiky pauzu. Za poslední čtvrtletí loňského roku ECB snížila hlavní úrokovou sazbu o 175 bazických bodů na nynějších 2,5 procenta.

Lídrem byli Slováci

Nejlépe se dařilo slovenské ekonomice, která mezičtvrtletně vzrostla o 1,5 procenta, Polska a Irska s růstem o 1,2 procenta. Hrubý domácí produkt České republiky rostl o 0,9 procenta.

Ve třetím čtvrtletí došlo podle Eurostatu k mírnému oživení spotřeby domácností, která po dřívějším poklesu stoupla o 0,1 procenta, oproti tomu ale například investice klesly o 0,8 procenta. 

Čtěte o nezaměstnanosti v EU a eurozóně
 

Hrubý domácí produkt USA, tedy největší ekonomiky světa, vykázal ve třetím čtvrtletí pokles o 0,5 procenta. Konečná zpráva ministerstva obchodu USA potvrdila, že největší světová ekonomika je v recesi. Pokles byl nejhlubší od třetího čtvrtletí 2001, kdy ekonomiku ovlivnily teroristické útoky z 11. záři.