Stabilizaci světového hospodářství není možné očekávat dřív než na konci letošního roku. Nynější světová ekonomická krize je historicky největší jak z hlediska své vážnosti, tak rozsahu. Vyplývá to z analýzy největší světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes. Vliv krize na hrubý domácí produkt se prý bude v jednotlivých zemích lišit v souvislosti s tím, jaká ochranná opatření zavedou jejich vlády.

Současná krize je podle Euler Hermes první ekonomickou krizí, která postihla zároveň Spojené státy i Evropu. Ovlivnila přitom všechny prvky poptávky v zemích OECD, tedy spotřebu, obchodní investice a investice do bydlení. Předpokládá se, že celosvětový HDP letos vzroste o pouhé jedno procento, ale v USA to bude jen 0,6 procenta a v EU dokonce 0,5 procenta.

V souvislosti s tím, jak klesá poptávka v zemích OECD, se prý výrazně zpomalí růst ekonomik v sousedních zemích, především ve východní a střední Evropě. "Ekonomický a finanční neklid doprovází rostoucí riziko insolvencí firem. Počet bankrotů se v roce 2009 zvýší o 25 procent a o dalších 25 procent v roce 2010," odhadla ředitelka ekonomického výzkumu pojišťovny Euler Hermes Karine Bergerová.

Více o tématu - čtěte ZDE

Jednotlivé vlády volí záchranné stimulační balíčky podle nejvíce zasažených částí svých ekonomik. "Zatímco motorem růstu v USA, Velké Británii, Španělsku a Francii byla spotřeba a výstavba, v Německu nebo Japonsku to byly investice a export," upozornila Bergerová. Celková hodnota záchranných balíčků dosáhne 3,5 procenta celosvětového HDP.

Euler Hermes je světovou jedničkou v úvěrovém pojištění a jedním z lídrů v oblasti obligací, garancí a inkas. Společnost vyvinula informační síť, která umožňuje analyzovat finanční stabilitu 40 milionů firem na světě. Skupina chrání obchodní transakce za 800 miliard eur.