Český průmysl se podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) octl "na prahu hospodářské katastrofy". Odbory to uvedly v makroekonomické analýze, kterou v úterý v Praze jejich předáci představili novinářům. Vláda by proto podle materiálu měla posilovat podporu růstu a vyhnout se "plýtvání zdroji veřejných rozpočtů v nesmyslném plošném snižování daní či sociálního pojistného".

"Dopady krize nebudou ani krátké, ani zanedbatelné," uvedli odboráři v analýze. Česko podle nich krize zasáhne o to více, že české průmyslové podniky obvykle působí jako subdodavatelé, a nejsou tak schopny samy aktivně vytvářet poptávku po svých výrobcích.

Kromě podpory růstu by se vláda podle ČMKOS měla snažit vytvořit rozpočtové recepty. Kabinet by měl také upustit od všech snah privatizovat státní majetek i od zamýšlených reformních kroků, píše se v analýze. Odborářům vadí zejména chystaná důchodová reforma a reformy zdravotnictví.

Jakákoli opatření proti krizi mohou být podle odborářů účinná pouze při spolupráci s ostatními členskými státy Evropské unie. "Není možné, aby představitelé České republiky i nadále pokračovali v dosavadní politice, která se skládá zčásti z kritiky opatření přijímaných jednotlivými státy, zčásti z odmítání návrhů na společná opatření na úrovni EU," stojí v analýze.

Zástupci odborářů chtějí ministrům svá doporučení oznámit 29. ledna na mimořádném jednání tripartity. Podle odborů na něm přislíbil účast i premiér Mirek Topolánek (ODS), který tripartitu navštívil naposledy loni v březnu. Odboráři tehdy pobouřeně opustili jednání poté, co je a zaměstnavatele Topolánek ostře kritizoval kvůli jejich postoji k daňovému zvýhodnění stravenek. Premiér se vzápětí za své jednání omluvil; na tripartitu však od té doby již nepřišel.

Podle prognózy Evropské komise zveřejněné v pondělí letos tempo růstu české ekonomiky v důsledku finanční krize výrazně zpomalí na 1,7 procenta. Analytici však odhadují jen 0,5procentní růst HDP nebo dokonce pokles o půl procenta až jedno procento. Velmi otevřená česká ekonomika podle EK výrazně zpomalí především kvůli horší kondici jejích hlavních obchodních partnerů; v budoucnu navíc bude mnohem více závislá na spotřebě domácností.