Pokud se letos sníží výkonnost české ekonomiky pod jedno procento, přestane Česká republika plnit jedno z klíčových maastrichtských kritérií. Uvedl to náměstek ministra financí Eduard Janota v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Plnění maastrichtských kritérií je přitom nutné pro přijetí jednotné evropské měny, bez jejich plnění země nemůže vstoupit do eurozóny.

"V dané chvíli říkáme, že při jednoprocentním růstu jsme schopni tři procenta udržet. Bude-li růst nižší, bude-li nulový, tak si myslím, že v dané politické konstelaci, v dané chvíli, kdy celá řada zákonů by musela být projednávána parlamentem, je to nereálné a já si troufnu v této chvíli tvrdit, že za této okolnosti je nereálné udržet tříprocentní deficit," uvedl v pořadu Janota.

 

Přečtěte si také

 

Ministerstvo čeká růst o 1,4 procenta

Pro splnění maastrichtského kritéria musí být deficit veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP), to je však podle Janoty při výraznějším poklesu ekonomiky nereálné.

Podle nejnovější makroekonomické prognózy pro letošní rok, kterou ministerstvo financí zveřejnilo v pátek, by české hospodářství mělo růst o 1,4 procenta. O rok později by pak měl růst být 2,1 procenta. Ještě v prosinci přitom resort financí předpovídal české ekonomice na letošní rok tříprocentní růst.


VIDEO: Aleš Michl o ekonomické krizi v Česku

Predikce dále předpokládá pro rok 2009 výrazné zpomalení inflace na 1,3 procenta. V roce následujícím by se pak její míra měla vrátit zpět blíže k hladině stanovené inflačními cíli České národní banky (ČNB).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru