Případná legalizace takzvaného švarcsystému, který by údajně mohl být jedním z opatření připravovaného balíčku na podporu české ekonomiky, by podle odborů rozvrátila sociální systém. V pondělí to sdělila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová.

Při švarcsystému podniky místo zaměstnanců na práci najímají živnostníky, a šetří tak výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

 

Více čtěte ZDE: Protikrizový balíček obsahuje švarcsystém

 

O vládních úvahách o zavedení švarcsystému informovaly pondělní Hospodářské noviny. "Pokud budou lidé nuceni odcházet ze standardního zaměstnání, pak podpora čehokoliv, co není princip 'zůstanu doma na podpoře a uvidím, jak to dopadne', je dobrá," řekl HN premiér Mirek Topolánek (ODS).

ČMKOS tvrdí, že legalizace švarcsystému může způsobit rozpad sociálních veřejných systémů - důchodů, nemocenské, zdravotního pojištění, podpor v nezaměstnanosti. "Myslí-li premiér vážně názor, aby se ze zaměstnanců staly osoby samostatně výdělečně činné, jen když to zachrání pracovní místa, pak vládne stylem po mně potopa," uvedl šéf ČMKOS a senátor za ČSSD Milan Štěch.


Více čtěte ZDE: Topolánek a protikrizová opatření

Podle odborářů by stát za každých 10.000 zaměstnanců, kteří by přešli na švarcsystém, ztratil na příjmech veřejných financí miliardu korun. "Takový rozvrat už žádná vláda nedá dohromady," obávají se odboráři, podle nichž by v případě přechodu čtvrtiny ze čtyř milionů českých zaměstnanců do režimu živnostníků znamenalo výpadek 100 miliard korun.

"Dnešní prezident Václav Klaus už v roce 1992 jako ministr financí zakázal tento systém zákonem o státním rozpočtu," uvedla Kašparová. "Jako ekonom si byl jednoznačně vědom, jaký negativní dopad na veřejné finance může rozšíření švarcsystému způsobit," dodala.

Více čtěte ZDE: Prezident Václav Klaus o krizi

Proti krizi NERV dále nabízí podporu podnikání a soukromých investic či podporu restrukturalizace a insolvenčních procesů. K dalším tématům balíčku patří podpora vědy, výzkumu a inovací, podpora školství a vzdělávání. Další skupinou je podpora exportu, obnova a posílení úvěrových linek a sedmou kategorií je podpora ekologických a infrastrukturních výdajů.

Plán nabízený ekonomickou radou vládě má celkem 32 jednotlivých bodů. Jejich cílem má být oživení domácí ekonomiky, u které vláda v letošním roce počítá s až dvouprocentním poklesem. V protikrizovém plánu není obsažen návrh na zavedení takzvaného šrotovného. Vláda by podle HN měla balík schválit příští pondělí.