Světová hospodářská krize si vybírá další oběti. Španělská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně klesla o jedno procento a po poklesu o 0,3 procenta ve třetím čtvrtletí tak spadla do své první recese od roku 1993.

Španělsko se tak zařadilo po bok dalších evropských zemí, kde už recese také je - tedy Německa, Itálie a Velké Británie. Meziročně se španělský hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 0,7 procenta.

I přes tato špatná čísla je na tom ale španělská ekonomika lépe, než analytici očekávali. Ti totiž Španělsku předpovídali mezikvartální propad do minusu 1,1 procenta a meziročně 0,8 procenta.

 

Přečtěte si také

 

Za celý loňský rok španělská ekonomika vzrostla o 1,2 procenta. Je to vůbec nejhorší celoroční výsledek tamní ekonomiky od poslední recese v roce 1993.

Obavy z horších dat v dalších zemích 

Španělsko je tak první velkou ekonomikou eurozóny, která oznámila své údaje o HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Ekonomové očekávají, že čtvrtletní pokles bude v případě Německa, Itálie a Francie, které oznámí svá data o HDP v pátek, ještě prudší.

Právě Španělsko se potýká s vůbec nejvyšší nezaměstnaností v Evropské unii. Tamní míra nezaměstnanosti v lednu činila 14,4 procenta. V lednu tam přišlo o práci 198 838 lidí a od loňského ledna dokonce 1,06 milionu, což je růst o neuvěřitelných 47 procent. V Německu, které má téměř dvakrát více obyvatel, je bez práce jen o 160 tisíc lidí více.

Většina analytiků podle Reuters očekává, že na konci roku 2010, bude míra španělské nezaměstnanosti kolem 19 procent.