Americká ekonomika sice v současné době prochází prudkým poklesem, pokud ale uspějí zásahy vlády a centrální banky na podporu ekonomiky a finančního sektoru, pak by mohla recese v letošním roce skončit a příští rok nastat oživení. Uvedl to v úterý v Kongresu šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

Pokud se však nepodaří stabilizovat finanční systém, mohla by se podle Bernankeho recese protáhnout až do příštího roku. "Prudký pokles ekonomiky, který by měl pokračovat i v tomto čtvrtletí, hrozí vyvolat 'zpětnovazební smyčku', kdy se bude vzájemně posilovat ekonomický pokles a krize finančního sektoru," řekl Bernanke.

Přečtěte si také

Úplné zotavení za dva tři roky

K přerušení této smyčky je podle Bernankeho důležité doplnit fiskální stimulaci ekonomiky důrazným vládním zásahem v zájmu stabilizace finančních institucí a finančních trhů.

"Úplné zotavení americké ekonomiky bude trvat ale více než dva až tři roky," zdůraznil Bernanke. Další riziko podle něj plyne z globální povahy zpomalení, protože by se mohlo nepříznivě projevit na americkém vývozu a mohlo by přijít i další zhoršení finančních podmínek.

Čtěte o situaci v Česku

Bernankeho pololetní výhled americké ekonomiky před americkými kongresmany byl podle agentury Bloomberg nejvíce negativní za tři roky, které je nynější šéf centrální banky ve své funkci.

Na nejhorší se čeká

Podle nejnovější prognózy americké ekonomiky, kterou tamní Fed zveřejnil minulý týden, na Spojené státy ale to nejhorší teprve čeká. Fed totiž počítá s růstem nezaměstnanosti a už ani nepřipouští, že by největší světová ekonomika letos mohla růst. Míra nezaměstnanosti je přitom už nyní nejvyšší za posledních 16 let. Fed předpokládá, že nezaměstnanost letos vzroste na 8,5 až 8,8 procenta, zatímco ještě v listopadové prognóze počítal s nezaměstnanosti mezi 7,1 až 7,6 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) by se měl podle Fedu snížit o 0,5 až 1,3 procenta oproti předchozímu předpokládu, že ekonomika USA letos klesne v nejhorším případě o 0,2 procenta.

Americký prezident Barack Obama nedávno podepsal návrh zákona o rekordně vysokém balíku ekonomických stimulů za zhruba 787 miliard dolarů (zhruba 18 bilionů korun). Tyto peníze zvýší veřejné výdaje a většině lidí mírně uleví na daních, o celou tuto sumu se však v příštích letech zvýší federální deficit. Minulý týden navíc vláda rozhodla, že podpoří trh bydlení částkou až 275 miliard dolarů. Kongres již za Bushe uvolnil na záchranu finančního sektoru celkem 700 miliard dolarů, tyto peníze by se však měly do rozpočtu později vracet.