"Objevil se paprsek naděje, který naznačuje, že čínská ekonomika se odrazí ode dna do poloviny 2009," uvádí se v prohlášení Světové banky. Oživení, které by mělo začít ještě letos, podle banky podpoří hlavně obrovský balík na stimulaci ekonomiky schválený vládou. V příštím roce by pak ekonomický růst v Číně mohl přispět ke stabilizaci, a možná i k obnově růstu celého regionu.

Čínská ekonomika je třetí největší na světě. V letošním roce by měla vzrůst o 6,5 procenta; tempo růstu by tak zpomalilo z loňských devíti procent. Čína si však i tak povede lépe než další přední ekonomiky světa.

V Asii již velká část zemí zaznamenala ekonomický pokles a situace se má letos dále zhoršovat. Čínskou ekonomiku ohrožuje hlavně slabý vývoz způsobený propadem poptávky v západních zemích.

Peking se snaží omezit svoji závislost na zahraničním obchodu. V letošním roce vláda plánuje napumpovat do ekonomiky čtyři biliony jüanů (11,6 bilionu Kč), převážně prostřednictvím vyšších výdajů na veřejné práce. Doufá, že tak zvýší domácí spotřebu.

Světová banka také dodala, že inflační tlaky v Číně jsou stále nízké. To ponechává prostor pro další snížení úrokových sazeb či zavedení dalších opatření na podporu růstu.

Vývoz z Číny se v únoru meziročně propadl o 25,7 procenta. Čína je klíčovým zákazníkem dalších asijských zemí, které jí dodávají suroviny a komponenty pro výrobu. V březnu se podle posledních údajů průmyslová výroba v zemi mírně zvýšila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist