Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o rekordních 3,8 procenta. Oznámila to japonská vláda. Opravila tak svůj rychlý odhad z minulého měsíce, podle kterého ekonomika klesla o rovná čtyři procenta.

V přepočtu na celý rok se hrubý domácí produkt snížil o 14,2 procenta namísto původně ohlášených 15,2 procenta.

Revize nemění nic na skutečnosti, že hospodářský pokles byl nejprudší za více než 50 let, po které Japonsko údaje o HDP sleduje. Za propadem ekonomiky stojí pokles exportu, snižování výroby a omezování spotřebitelských výdajů. Japonská ekonomika klesla již čtvrté čtvrtletí za sebou, napsala agentura Reuters.

"Revize byla technická a nemění celkový obrázek. Ekonomika překonala nejhorší fázi, pravděpodobně se však nevrátí na vrcholné úrovně z doby před začátkem světové krize," uvedl analytik Hiroši Watanabe z výzkumného institutu Daiwa Institute of Research.

Přepočet na celý rok, jinak také anualizovaný přepočet, znamená, že pokud by ekonomika klesala tak výrazně, jako v prvním čtvrtletí, pak by za celý rok pokles HDP činil 14,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru