Evropská unie by měla zrušit licencování ratingových agentur a zavést do hodnocení úvěrové spolehlivosti států a firem volnou konkurenci. Výsadami poskytnutými státními úřady totiž vznikl z "velké trojky" ratingových agentur - Standard & Poor's, Moody's a Fitch - oligopol, na který si teď EU sama stěžuje. Napsal to list The Wall Street Journal Europe.

Ve středu šéf Evropské komise José Barroso a další evropští činitelé zaútočili na ratingové agentury za to, že americká Moody's prudce snížila hodnocení Portugalska. Agenturám pohrozil, že nad nimi EU zpřísní dohled a požene k zodpovědnosti za "špatný úsudek". Vyjádřil také podiv nad tím, že "ani jedna ratingová agentura nepochází z Evropy", což je prý důkaz "předsudků, pokud jde o hodnocení situace v Evropě".

WSJ poukazuje na protichůdné nároky politiků na ratingové agentury. Na jedné straně se kritizovaly za to, že přispěly k finanční krizi nereálně příznivým posuzováním ratingů soukromých hypotečních dluhopisů. Nyní je ovšem politici nutí, aby stejně blahovolně přistupovaly k Řecku a dalším ohroženým zemím eura a "zavíraly oči nad něčím, co celý svět vidí jako nevyhnutelný bankrot".

List přitom upozorňuje, že tři ratingové agentury dostaly právě od státních regulačních úřadů ty výsady, díky nimž měly za finanční krize v USA a nyní za dluhové krize v EU takový vliv.

Minulý měsíc šéf Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA) Steven Maijoor pohrozil "velké trojce" agentur revokováním licencí. Podle listu však Maijoor nechce zrušit oligopol, chce jen, aby se agentury "lépe chovaly".

Německá kancléřka Angela Merkelová tento týden řekla, že ratingové agentury by měly mít na osud Řecka a dalších zemí eura menší vliv než Evropská centrální banka (ECB) a EU. V Evropském parlamentu se opět objevily úvahy o založení "nezávislé" evropské ratingové agentury.

Regulaci ratingových agentur požaduje také Francie, potvrdila ve čtvrtek nová vládní mluvčí a ministryně pro rozpočet Valerie Pecresse.

Ratingům se podřizuje i ECB. I když mění pravidla

Hlavní problém je v závazném akceptování verdiktů soukromých ratingových agentur státními úřady. Stejně jako americké orgány bankovního dohledu přenesly pravomoc hodnotit aktiva bank na ratingové agentury, tak i například Evropská centrální banka se řídí jejich hodnocením státních dluhopisů evropských zemí.

 

ECB je ostře proti jakémukoliv nedobrovolnému příspěvku soukromých věřitelů k další pomoci Řecku, protože agentury by to hodnotily jako vyhlášení platební neschopnosti. Banka tvrdí, že nemůže přijímat státní dluhopisy země, kterou označily soukromé agentury za platebně neschopnou, do zástavy za úvěry komerčním bankám. Tím by řecké banky přišly o jediný zdroj likvidity.

ECB však již dříve standardy poskytování úvěrů za dluhopisové zástavy uvolnila a tento týden šla dál, když naznačila, že by mohla brát řecké dluhopisy, kdyby Řecko za platebně neschopné označily jen dvě ze tří agentur. Podle WSJ by měla centrální banku následovat celá Evropa tím, že ukončí licencování agentur, což by byla reforma hodná ocenění.

WSJ upozornil, že alternativa ratingovým agenturám už existuje v podobě trhu CDS - pojistek, které si vlastníci dluhopisů kupují, aby se kryli proti bankrotu emitenta. CDS sice nejsou dokonalé, vcelku však odrážejí dostupné informace týkající se pravděpodobnosti bankrotu.

"Nejsou zavázány regulátorům, kteří mohu agenturám hrozit ukončením aktivit, když budou předkládat (politicky) nesprávné odpovědi," napsal WSJ.

Grafika: Dluhová krize