Šéfové unijních institucí jednají v Bruselu mimořádně o dluhové krizi. Znepokojuje je vývoj v Itálii, která je nejnovější potenciální obětí krize, která si vyžádala již záchranu Řecka, Irska a Portugalska.

Italský dluh dosahuje závratných 120 procent HDP, nedůvěru investorů však vyvolávají spíše vnitropolitické spory a nedostatek reformního úsilí vlády Silvia Berlusconiho v posledních letech.

Schůzka začala krátce před polednem v Bruselu. Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn se před zahájením snažil uklidňovat situaci, když tvrdil, že jde spíše o "koordinační, než krizové setkání".

Podle něj unijní špičky nebudou jednat ani o situaci v Itálii. To je ovšem velmi nepravděpodobné, protože setkání se mimo jiné účastní i státní tajemník italského ministerstva financí a šéf Evropského hospodářského a finančního výboru Vittorio Grilli.

Itálie minulý týden zažila "černý pátek", jak o tamním dění referují média. Výnosy z dluhopisů vzrostly na rekordní úroveň, což znamená že financování státního dluhu přestává být dlouhodobě udržitelné. V pondělí výnosy 10letých dluhopisů opět vzrostly, a to na 5,39 procenta.

Otřesy zažívá i italská burza, když se například akcie finanční skupiny Unicredit od dnešního rána propadly o 7,9 procenta z obav před výsledky zátěžových testů, které budou zveřejněny v pátek.

,,Příliš mnoho podobných černých pátků už nemůžeme zažít. Máme o Itálii velké obavy," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z Evropské centrální banky. Pokud by se Italové ocitli bez peněz podobně jako Řekové, Irové či Portugalci, eurozóna nemá žádný nástroj jak jim efektivně pomoci. Podle německého deníku Die Welt tak navrhuje navýšení současného záchranného fondu eurozóny (EFSF) na dvojnásobek ze 750 miliard eur na 1,5 bilionu eur.

Evropskou unii dnes odpoledne ovšem čeká ještě důležitější jednání. V Bruselu v 15:00 začínají jednat ministři financí eurozóny.

Grafika: Dluhová krize