Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service umístila hlavní rating Španělska do režimu pozorování s negativním výhledem. Španělsko čelí podle agentury většímu tlaku na zajištění financování, rizikem je ale i precedens, který představuje druhá finanční pomoc pro zadlužené Řecko, na které se minulý týden dohodli zástupci eurozóny.

Moody's uvedla, že pokud Španělsku rating sníží, pak to zřejmě nebude o víc než jeden stupeň. V současné době agentura hodnotí schopnost Španělska splácet závazky na stupni Aa2.

Agentura poznamenala, že španělská vláda má stále problémy s tím, aby si zajistila bezproblémové financování. Do budoucna by situaci mohla ztížit i dohoda o pomoci Řecku, která určuje, jak by vypadala záchrana dalších zemí eurozóny, které by se ocitly v podobné situaci.

Bez problémů není podle Moody's ani snaha španělské vlády zajistit fiskální konsolidaci. Španělská ekonomika se dlouhodobě potýká se slabým růstem a navíc se ukazuje, že některé regionální vlády nejsou schopny plán úspor dodržovat.

Agentura má nyní tři měsíce na to, aby rozhodnutí potvrdila či zvrátila.

Riziková přirážka u španělských dluhopisů byla přitom ve čtvrtek dokonce o něco vyšší, než u dluhopisů italských, které dosáhly na 11 roční maxima.

Itálii se ve čtvrteční aukci podařilo úspěšně prodat dluhopisy za 8 miliard euro, když strop aukce byl 8,5 milionu. Poměr dluhu k HDP je vyšší u Itálie, než u Španělska.

Tyto země jsou nyní v souvislosti s dluhovou krizí ostře sledovány, protože podle expertů by v případě rozšíření "řeckého syndromu" i do těchto velkých ekonomik eurozóna nebyla schopná zachránit ani jednu z nich těmi prostředky, kterými nyní zachraňuje Řecko, Irsko a Portugalsko.

Zadlužená eurozóna