Ztráta důvěry trhů v ekonomické schopnosti předních ekonomik, jako jsou Spojené státy a Evropa, a křehké hospodářské oživení zatlačilo trhy do nové nebezpečné zóny. Tuto hrozbu by měli brát politici velmi vážně a začít jednat. Uvedl to v neděli prezident Světové banky Robert Zoellick.

Skutečným problémem podle něj bude, pokud se problémy dotknou i důvěry podnikatelů a spotřebitelů.

Zoellick rovněž uvedl, že globální ekonomika v současnosti prochází vícerychlostním oživením. Co se podle šéfa SB změnilo od minulosti jsou rozvíjející se trhy, které jsou zdrojem růstu a příležitostí. Ty se na globálním růstu podílejí zhruba polovinou. "Jde o velmi rychlou změnu v relativně kátké době v kontextu s historickým vývojem," řekl.

Souběh problémů USA a Evropy

"Co se stalo v několika uplynulých týdnech je, že na sebe navázaly některé události v Evropě a v USA, což způsobilo u mnoha účastníků trhu ztrátu důvěry v ekonomické vůdcovské schopnosti některých klíčových zemí," uvedl Zoellick.

Agentura Standard & Poor's snížila poprvé v historii USA rating, čímž vyvrcholilo dlouhé hledání dohody politiků nad zvýšením dluhového stropu. V Ervopě se zase v průběhu minulého týdne objevily spekulace o možném snížení ratingu Francie a Itálie schvalovala již druhý úsporný plán.

"Myslím si, že tato kombinace událostí s některými dalšími aspekty ve smyslu křehkého oživení nás znovu posunulo do nové nebezpečné zóny, což se mi neříká zrovna lehko," posteskl si.

Eurozóna: Drama až trauma

V případě Spojených států podle Zoellicka nejde o strach, že by největší světová ekonomika čelila bezprostřednímu problému, ale spíše o to, že si trhy zvykly považovat USA za hlavního hráče v ekonomickém systému a řízení. Vládní škrty v USA by se podle něj měly více zaměřit na programy nárokovatelných dávek, jako je program sociálního zabezpečení, a ne jako doposud na volitelné výdaje.

"Dokud neučiní pokrok u těchto programů, bude dál přetrvávat skepticismus v hodnocení jejich boje s dlouhodobými výdaji," dodal.

Eurozóna podle Zoellicka čelí vážnějšímu problému, prohlásil, neboť řada členských států se pohybuje "od dramatu až po trauma". 

Podle něj způsoby řešení problémů se státním dluhem některých zemí v eurozóně vypadaly, jako jako by byly podniknuté "s denním zpožděním". Trhy se tak obávají, že úřady se neubírají správným směrem nebo že problémy jsou o krok napřed.

Na adresu Číny Zoellick řekl, že zhodnocení jüanu by mělo být konstruktivní, zejména v pomoci čelit zemi inflačním tlakům.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru