V době, kdy se Řekové po volebním patu opět chystají volit parlament a sílí obavy z odchodu Řecka z eurozóny, působí rozhovor s Christine Lagardeovou jako další výhrůžka, že mezinárodní komunita není vůči Řekům připravena k žádným ústupkům.

Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu, který své půjčky zadluženému Řecku podmiňuje nepopulárními škrty, totiž v sobotním rozhovoru pro britský deník The Guardian ukázala pro Řeky jen málo pochopení a kritizovala zejména jejich neochotu vybírat daně.

Na dotaz, zda si tedy Řekové a další v Evropě hezky žili a teď za to musí platit, šéfka MMF řekla jen: "Ano, tak to je." A na otázku, zda myslí i na dopad škrtů na obyčejné a "potřebné" lidi, odpověděla srovnáním s dětmi v Africe.

"Myslím více na děti ze školy ve vesničce v Nigeru, které chodí do školy na dvě hodiny denně a tři se dělí o jednu židli."

Podle ní totiž děti v Africe potřebují pomoc ještě více než lidé v Aténách.

Kritizovaní Řekové se v těchto týdnech chystají podruhé za krátkou dobu k parlamentním volbám, protože v těch minulých nedokázala žádná ze stran postavit vládu.

Výbušné výroky šéfky MMF budí pozdvižení zejména proto, že podle mnohých analytiků právě nové řecké volby rozhodnou, zdali Řecko setrvá v eurozóně a bude akceptovat podmínky finanční pomoci od MMF a EU, nebo podmínky odmítne a bude eurozónu muset opustit.

Šéfka MMF Lagardeová: Světová ekonomika riskuje "ztracenou dekádu" - čtěte ZDE

Nečas: Odchod Řecka z eurozóny je reálný. Mělo by to dopad i na Česko - čtěte ZDE

Těsně do čela průzkumu veřejného mínění se krátce před novými parlamentními volbami dostala pravicová strana Nová demokracie (ND), která podporuje mezinárodní pomoc předluženému Řecku. Hned na druhém místě je ale Koalice radikální levice (SYRIZA), jež drastické podmínky provázející pomoc odmítá - a její vítězství by tak mohlo vést k odchodu z eurozóny.

V průzkumu pro nedělník Real News se pro ND vyslovilo 23,3 procent respondentů, zatímco SYRIZA měla podporu 22 procent. Pro levicovou stranu PASOK, která je také pro mezinárodní pomoc, bylo 12,6 procenta Řeků.

Volby 17. června budou i podle dalších anket těsným soubojem. Ze tří průzkumů zveřejněných v pátek dva daly do čela koalici SYRIZA a jeden ND. V žádném však nebyl rozdíl mezi oběma stranami větší než 2,2 procenta.

V Řecku je klíčové, která strana volby vyhraje, jakkoli malým rozdílem. Vítěz totiž získává v parlamentu o 300 poslancích automaticky 50 křesel navíc.