Řecko obdrží další splátku ze slíbené mezinárodní pomoci i přes vyšší rozpočtový schodek a pomalý pokrok v reformách, protože eurozóna nechce, aby ji Řecko opustilo.

Informovaly o tom o víkendu německé časopisy Wirtschaftswoche a Focus s odvoláním na zdroje z euroskupiny a Evropského parlamentu.

Atény mají obnovit jednání s tzv. trojkou mezinárodních věřitelů, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, příští týden.

Země potřebuje získat dalších 31 miliard eur (779,1 miliardy Kč) z pomoci, aby odvrátilo hrozbu bankrotu a odchodu z eurozóny.

 

Řecko čekají další reformy

"Řecko obdrží seznam reforem, které musí schválit jejich parlament do stanoveného termínu. Peníze budou uvolněny, jakmile je zákonodárci schválí," řekl zdroj Wirtschaftswoche.

Neupřesnil však, jaké reformy to nově budou. Pouze poznamenal, že eurozóna se nyní soustředí na to, aby zabránila odchodu Řecka. "Obavy z 'dominového efektu' v eurozóně jsou příliš velké," dodal.

"Zprávě bude vypracována trojkou takovým způsobem, aby mohly být peníze vyplaceny," citoval zdroj z evropského parlamentu časopis Focus.

Odchod Řecka z eurozóny nehrozí

Peer Steinbrück, který je kandidátem německé opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na spolkového kancléře pro volby v příštím roce, v neděli v rozhovoru pro Die Welt am Sonntag uvedl, že Řecko by mělo dostat více času na reformu své ekonomiky a nesmí být vyhozeno z eurozóny.

Německo by podle něj mělo být připraveno poskytnout Řecku v budoucnosti další pomoc. Zda SPD podpoří v parlamentu třetí záchranný balík pro Řecko, bude podle něj záviset na podmínkách, které s tím budou spojené.

Odmítl však odchod Řecka z eurozóny, který by podle něj byl devastující.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Řecko je nyní pátým rokem v recesi a žádá o prodloužení splnění podmínek pomoci o dva roky. Podle některých ekonomů však země nebude po ukončení druhého záchranného programu schopná vrátit se na mezinárodní kapitálové trhy a bude potřebovat třetí záchranný úvěr.

Řecko nyní čerpá druhý záchranný úvěr 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit.

Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.