Práce v centru amerického finančního světa na newyorské Wall Street se stále vyplácí. Celkové odměny tamních zaměstnanců loni dosáhly téměř na rekordní úroveň.

Lépe se lidé z Wall Streetu měli jenom v letech 2007 a 2008 před hlubokou finanční krizí. Vysoké platy jsou ale vykoupené masivním propouštěním v posledních letech, kdy odvětví musely opustit tisíce pracovníků. Informoval o tom ve středu list The New York Times.

Celkové platy zaměstnanců včetně odměn na Wall Streetu loni vzrostly čtyři procenta na 60 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu korun). Průměrný roční výdělek činil 362.950 dolarů (asi sedm milionů korun). Meziročně to bylo o 16,6 procenta více. Letos zaměstnanci na Wall Streetu očekávají ještě lepší bonusy než loni.

"Je to dobrá práce, pokud ji dokážete získat," podotkl Thomas DiNapoli z newyorské radnice, která vývoj v odvětví pozorně sleduje, protože na něm závisí značná část městské ekonomiky.

The New York Times podotýkají, že Wall Stret se od začátku krize potýká s dvěma konkurenčními tržními silami. Na jedné straně je kvůli přísnějším regulacím a pomalému oživení ekonomiky nucen propouštět. Na druhé straně ale stále potřebuje nabízet lidem lukrativní mzdy, aby tamní firmy přilákaly odborníky, anebo si je udržely.

Banky proto propouštějí a omezují další náklady, nezasahují ale do výše platů. Výdělky tak rostou navzdory tomu, že akcionáři kvůli slabým ziskům tlačí na firmy, aby svou režii snížily.

Na platy na Wall Streetu jde téměř polovina tržeb tamních firem. Banka Morgan Stanley například v roce 2009 na ně vydala 62 procent svých tržeb, přestože ji finanční krize těžce zasáhla.

Newyorská radnice čeká, že finančnímu odvětví se letos ve městě bude dařit výrazně lépe než loni. Firmy z Wall Streetu tehdy dosáhly zisků 7,7 miliardy dolarů, letos by to mělo být 15 miliard dolarů. V sektoru nicméně pokračuje propouštění. Letos jej dosud opustilo 1200 pracovníků. Od konce roku 2007 jich bylo zhruba 20.000.

Na finanční odvětví v New Yorku připadá čtvrtina všech mezd vyplácených soukromými firmami. Pracuje v něm přitom jen 5,3 procenta zaměstnanců těchto firem.