Obří britská banka Royal Bank of Scotland (RBS) se v loňském roce propadla do rekordní ztráty 24,1 miliardy liber (zhruba 770 miliard korun). Tato ztráta je vůbec nejvyšší v britské podnikové historii. Informovala o tom ve čtvrtek banka.

V roce 2007 Royal Bank of Scotland byla v zisku 7,3 miliardy liber. RBS rovněž oznámila, že v důsledku obří ztráty nevylučuje výrazné snižování počtu pracovních míst. "Musíme připravit taková zásadní rozhodnutí, která jsou nezbytná pro restrukturalizaci celé skupiny," uvedl šéf RBS Stephen Hester.

Zvyšování vlivu státu v RBS

V rámci plánu se dál zvýší vliv státu v bance. Ta se zbaví mnoha podniků, které má v zahraničí. Navíc existuje i vysoká pravděpodobnost, že britská vláda zvýší podíl v RBS z nynějších necelých 70 procenta až na 95 procent. Tak velký podíl by vláda měla v případě, že banka bude mít další ztráty, jinak plán restrukturalizace počítá s tím, že stát bude mít zhruba 75 procent akcií s hlasovacími právy.

 

Přečtěte si také

 

Převážná část bance podle Haptona vznikla odpisem 16,2 miliardy liber, které byly výsledkem převzetí ABN Amro z předloňského roku. Podle něj jsou ale za obří ztrátou turbulence na finančních trzích a celkově horší podmínky v celém světě. Celkové výnosy bance loni klesly o 15 procent na 25,87 miliardy liber. 

Royal Bank of Scotland se díky vládnímu pojistnému programu bude moci zbavit takzvaných toxických aktiv za zhruba 325 miliard liber.

RBS je pod palbou rovněž od vlády. Ta požádala bývalého šéfa RBS Sira Freda Goodwina, aby se vzdal alespoň části svého starobního důchodu. Ten pobírá až 650 000 liber ročně, přestože je mu teprve 50 let. Ten se však nechal slyšet, že se nevzdá ani části z této renty, že by snížení této částky bylo neoprávněné.