Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson Inc. klesl v prvním čtvrtletí letošního roku kvůli slabé poptávce způsobené globální krizí zisk o 37 procent na 117,3 milionu dolarů (2,4 miliardy Kč). Společnost v prohlášení, které vydala tento čtvrtek, dodala, že kvůli slabým výsledkům hospodaření zřejmě bude muset propustit až 400 zaměstnanců.

Celkové příjmy, tedy včetně prodeje součástek a doplňků, se snížily o dvě procenta na 1,29 miliardy dolarů. Příjmy z prodeje motocyklů, které mají na celkových tržbách hlavní podíl, klesly o 12 procent. Firma nyní prochází restrukturalizací, kvůli které musela ve čtvrtletí zaúčtovat mimořádné náklady 57,4 milionu dolarů. Bez zahrnutí mimořádných nákladů zisk na akcii činil 59 centů a překonal tak odhady analytiků, kteří očekávali v průměru zisk jen 51 centů na akcii při příjmech 1,28 miliardy dolarů.

Krizí zasažená budoucnost

Harley dodal, že v příštích dvou letech plánuje propustit dalších 300 až 400 zaměstnanců. Celkem by tak společnost měla v tomto období propustit 1400 až 1500 zaměstnanců, což odpovídá zhruba 16 procentům celkové pracovní síly společností.

Harley potvrdil svůj předchozí plán prodeje. Celkem společnost očekává, že prodá 264 000 až 273 000 motocyklů. To je o deset až 13 procent méně než v předchozím roce, napsaly agentury AP a Reuters.

Společnost na počátku tohoto měsíce uvedla, že ji od 1. května opustí současný generální ředitel James L. Ziemer a ve funkci ho nahradí Keith E. Wandell, který nyní působí ve výrobci automobilových baterií a vnitřního vybavení aut Johnson Controls. Ziemer působil v Harley-Davidson 40 let, z toho čtyři roky ve funkci generálního ředitele.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru