Hned tři velké bankovní domy ve Spojených státech amerických v tomto týdnu zveřejnily výsledky svého hospodaření za první letošní čtvrtletí. Výsledky bank jsou hlavním tématem současné výsledkové sezóny ve Spojených státech amerických. Dosud všechny klíčové banky dosáhly lepších výsledků, než s jakými počítal akciový trh, a potvrdila se tak slova šéfů velkých bank o zlepšení situace v úvodu letošního roku.

"Nicméně stále je potřeba se mít na pozoru, neboť často jsou lepší finanční výkazy výsledkem aktivit s kolísavými výnosy z obchodování, jako například u JPMorgan nebo Goldman Sachs. Finanční tituly i přes lepší výsledky v prvním čtvrtletí nepatří mezi favority v portfoliových strategiích, a to ani těch, které počítají s pozitivním vývojem trhu jako celku," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Už minulý týden načala nečekaně dobré zprávy o hospodaření amerických bank za první tři měsíce letošního roku Wells Fargo, která oznámila, že za první čtvrtletí očekává čistý zisk kolem tří miliard dolarů, tedy 55 centů na akcii. Analytici přitom očekávají zisk 29 centů na akcii.

Na to navázala i Goldman Sachs Group, která v pondělí oznámila své výsledky, jimiž překonala očekávání analytiků. V prvním finančním čtvrtletí totiž zvýšila čistý zisk na 1,81 miliardy dolarů (tedy 3,39 dolaru na akcii) z 1,47 miliardy dolarů před rokem. Výsledek je o to lepší a překvapivější v porovnání s obří ztrátou 2,29 miliardy dolarů za poslední loňské čtvrtletí. Banka navíc oznámila, že chce prodat vlastní akcie za pět miliard dolarů, což by jí mělo pomoci splatit vládní půjčku 10 miliard dolarů.

Lepší výsledky hlásily i JPMorgan a Citigroup

Ale tím ještě série příznivých zpráv z amerického bankovního sektoru v tomto týdnu neskončila. Ve čtvrtek oznámil druhý největší bankovní dům ve Spojených státech amerických podle aktiv - banka JPMorgan Chase, že jí zisk sice meziročně klesl o 10 procent na 2,14 miliardy dolarů (zhruba 43,66 miliardy korun) oproti 2,37 miliardám za první tři měsíce loňského roku. Výsledky opět předčily očekávání trhů. Zisk se totiž vyšplhal na 40 centů na akcii, přičemž trhy očekávaly čistý zisk bez jednorázových položek 32,2 centu.

Týden pak zakončil bankovní gigant Citigroup, který v pátek zveřejnil, že za první čtvrtletí vykázal zisk 1,6 miliardy dolarů díky využití účetních operací určených bankám v potížích. Citigroup získala vládní injekci 45 miliard dolarů. Za první tři měsíce loňského roku Citigroup přitom skončila ve ztrátě 5,11 miliardy dolarů, tedy 34 centů na akcii.

Jde o první ziskový kvartál Citigroup po pěti předchozích čtvrtletích, kdy se banka "topila" ve ztrátě. Výsledky byly podpořeny snižováním nákladů a zlepšenými výkony v investičním bankovnictví i obchodování s cennými papíry. Celkové tržby banky se téměř zdvojnásobily na 24,79 miliardy dolarů, přičemž analytici odhadovali 21,73 miliardy dolarů. Bez jednorázových položek ale na jednu akcii Citigroup připadá ztráta 18 centů oproti očekávaným 32,2 centu.

Odkup špatných aktiv

V americkém finančním sektoru ale podle Marka ještě stále leží velký objem toxických aktiv, jichž se banky potřebují zbavit. "Vzestup akciových trhů se do značné míry opírá o dva předpoklady: úspěšné rozběhnutí a fungování veřejně-soukromého fondu na odkup toxických aktiv a znovurozběhnutí úvěrové aktivity. Právě úvěry, jejichž objem nyní i přes agresivní politiku americké centrální banky Fed stále klesá, jsou klíčem k udržitelnému oživení ekonomického růstu," upozornil Marek.

Příští týden bude zveřejňováním hospodářských výsledků amerických bank také plný. Výsledky svého hospodaření má totiž zveřejnit Bank of America, Bank of New York Mellon a oficiálně také Wells Fargo.