Britská letecká společnost British Airways vykázala z loňský finanční rok rekordní provozní ztrátu 220 milionů liber (6,7 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 875 milionů liber v předchozím roce. Jedná se tak o největší ztrátu od roku 1987, kdy byla společnost zprovatizována. Aerolinky v pátečním prohlášení současně uvedly, že kvůli obtížným podmínkám na trhu neposkytnou výhled na letošní fiskální rok.

"Výhled příjmů zůstává i během současného finančního roku slabý. Vzhledem k tomu nemůže představenstvo doporučit v letošním roce dividendu," uvedl v prohlášení předseda představenstva Martin Broughton.

BA budou i nadále pokračovat ve snižování nákladů. Kapacita na příští zimní sezonu se má snížit o čtyři procenta. Zadlužení společnosti se zvýšilo na 2,4 miliardy liber z 1,3 miliardy v předchozím roce, napsala agentura Reuters.

Slabá libra a vyšší palivové náklady

Ztráta British Airways před zdaněním skončila za loňský fiskální rok ve výši 401 milionů liber. Výsledky byly ovlivněny především slabou librou a vysokými náklady na palivo. 

"Dlouhotrvající globální recese vytváří nejnepříznivější obchodní prostředí, kterému musíme čelit. Nedochází vůbec k nějakému výraznějšímu zlepšení," výkonný šéf společnosti Willie Walsh.

 Počet pasažérů poklesl o 4,3 procenta na 33,1 milionů. British Airways také uvedla, že v současnosti jedná o spojení se společnostmi American Airlines a Iberia.

Po oznámení těchto výsledků akcie společnosti reagovaly prudkým poklesem o více než sedm procent.