Americká finanční skupina JPMorgan Chase & Co ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk o 36 procent na 2,72 miliardy dolarů (téměř 50 miliard Kč). Podnik ziskem překonal očekávání analytiků na Wall Street. V přepočtu na akcii banka vydělala 28 centů na akcii, přičemž trh očekával pouze zisk 5 centů na akcii.

Odhad zisku ze strany analytiků na úrovni 5 centů na akcii zahrnoval podle agentury Bloomberg splacení státní pomoci z programu TARP v objemu 25 miliard dolarů a rovněž dohodu s FDIC. Podle vyjádření banky se splacení prostředků z TARP projevilo do EPS negativně snížením o 27 centů, dohoda s FDIC pak o dalších 10 centů.

Vzrostly ale také rezervy na ztráty z úvěrů. Čisté tržby bance vzrostly o 41 procent na 27,71 miliardy dolarů. Zisk na akcii se ale snížil na 28 centů z 53 centů. Je to i tím, že banka zvýšila počet akcií.

Finanční trh jako by si i ochotněji vzpomínal na některá makroekonomická data zveřejněná v minulch dnech a týdnech, na která přitom výrazněji nereagoval. 

JP Morgan Chase k čtvrtečním údajům uvedl, že za nárůst vděčí klíčové spotřebitelské divizi a investičnímu bankovnictví.
Generální ředitel Jamie Dimon uvedl,že "zisky investiční divize z obchodování s akciemi a dluhopisy pomohly překonat ztráty ze špatných úvěrů a udržet výsledek banky kladný ve všech čtvrtletích v průběhu krize od podzimu 2007."

JPMorgan Chase dodala, že si na ztráty z úvěrů odložila stranou 9,7 miliardy dolarů. Proti 4,29 miliardy z loňského druhého čtvrtletí se sice situace zhoršila, ale v prvním čtvrtletí to bylo přes deset miliard, napsala agentura Reuters.

Jde tak o druhý pozitivní výsledek v nyní probíhající výsledkové sezóně bankovního sektoru USA. O dva dny dříve svoje dobré výsledky zveřejnila banka Goldman Sachs.