Americká banka Citigroup vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 4,28 miliardy USD (78,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 2,5 miliardy USD loni. Výsledky překonaly odhady analytiků, kteří čekali ztrátu. K zisku však přispěla dohoda o prodeji makléřské divize Smith Barney. Primární bankovní aktivity Citi se i nadále potýkají s rostoucími úvěrovými ztrátami.

Bez 6,7mliardového čistého výnosu z prodeje, kterým banka vykompenzovala ztráty ze špatných úvěrů, by totiž čistý výsledek hospodaření na jednu akcii znamenal čistou ztrátu 27 centů namísto příjmených . I tento očištěný výsledek však dopadl lépe, než očekávali analytici oslovení v rámci průzkumu agentury Bloomberg, kteří počítali se ztrátou na akcii ve výši 33 centů.  Po vyplacení prioritních dividend zisk banky činil tři miliardy USD.

Citigroup se tak díky tomu připojila k dalším předním americkým bankám, které zveřejnily silné výsledky za druhé čtvrtletí. Bank of America sice zisk klesl, ale překonal očekávání analytiků. Silné výsledky hospodaření zveřejnily tento týden také Goldman Sachs a JPMorgan. Čtvrtletní zisk Goldman Sachs stoupl o třetinu a JPMorgan o 36 procent.

Banka uvedla, že hodnota jejího majetku po vypuknutí úvěrové krize prudce klesla, nyní však začíná pomalu oživovat, což také zlepšilo její hospodaření.

Výnosy Citigroup ve druhém kvartále dosáhly celých 30 miliard dolarů, zatímco konsensuální odhad trhu počítal s výnosy na úrovni 23,4 miliardy dolarů. Velkou roli v tomto ulazateli ale také hrál prodej divize Smith Barney.

Citigroup patří mezi banky nejvíce postižené úvěrovou krizí a recesí. Banka má stále problémy s nárůstem špatných úvěrů. Ve druhém čtvrtletí banka dala stranou na pokrytí ztrát ze špatných úvěrů 12,68 miliardy USD, loni to bylo pouze 7,1 miliardy USD.

Stát od vypuknutí krize podpořil Citigroup penězi od daňovým poplatníků v celkovém objemu 45 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.