Největší světový výrobce mikročipů, americká společnost Intel, hospodařil ve třetím čtvrtletí mnohem lépe, než čekali analytici. Firma také zvýšila odhad na zbytek roku. Tržby i zisk jsou sice nižší než před rokem, společnost ale vidí jasné známky zlepšení a její šéf řekl, že právě technologický sektor vyvádí ekonomiku z recese.

Čistý zisk činil 1,9 miliardy dolarů (asi 33,1 miliardy Kč), což je proti stejnému období loni pokles o 5,5 procenta. Tržby se snížily o 7,8 procenta na 9,4 miliardy dolarů.

Zisk na akcii dosáhl 33 centů proti zisku 35 centů o rok dříve. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali zisk na akcii 28 centů. U tržeb čekali pokles až na 9,06 miliardy dolarů.

Na čtvrté čtvrtletí firma počítá s tržbami kolem 10,1 miliardy dolarů, výsledek ale může být až o 400 milionů dolarů na každou stranu odlišný. Hrubou marži firma očekává kolem 62 procent s odchylkou tři procentní body. Analytici počítali s tržbami jen 9,5 miliardy dolarů a hrubou marží v průměru 56,86 procenta.


Výsledky Intelu povzbudily celý technologický sektor a dávají naději, že v klíčovém předvánočním období se toto odvětví zotaví. Management upozornil, že se zlepšuje poptávka po osobních počítačích, růst celého technologického odvětví ale do budoucna potáhnou především notebooky.