Provozní zisk japonské automobilky Honda Motor se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně propadl o 56 procent na 65,54 miliardy jenů (12,5 miliardy Kč) kvůli poklesu prodeje a silnější domácí měně. Honda ale současně téměř ztrojnásobila odhad celoročního zisku.

Čtvrtletní zisk navíc díky vládním opatřením na podporu poptávky po automobilech výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 42 miliard jenů. Tržby společnosti ve čtvrtletí končícím v září klesly o 27 procent na 2,06 bilionu jenů.

Honda odolává současné krizi v automobilovém průmyslu lépe než někteří její konkurenti, protože jí pomáhá zisková motocyklová divize. Firma nyní v celém finančním roce očekává provozní zisk 190 miliard jenů, zatímco v předchozí prognóze počítala se ziskem 70 miliard jenů.


Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Řada zemí se proto rozhodla podpořit poptávku zavedením šrotovného.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru