Rakouské Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích roku klesl meziročně čistý zisk o polovinu na 720,1 milionu eur (asi 18,9 miliardy Kč) z 1,463 miliardy eur. Provozní zisk bance meziročně stoupl o 26,6 procenta na rekordních 2,78 miliardy eur.

Provozní výnosy Erste vzrostly o 7,8 procenta na 5,66 miliardy eur. Provozní náklady se snížily o 5,7 procenta na 2,88 miliardy eur.

Hospodaření Erste vedle recese výrazně ovlivnil prodej pojišťovacích aktivit společnosti VIG, který pro Erste v loňském třetím čtvrtletí znamenal mimořádný výnos 600 milionů eur. Bez tohoto jednorázového vlivu by čistý zisk Erste za devět měsíců klesl meziročně o zhruba 15 procent, upozornili analytici.

"Čistý úrokový výnos a čistý obchodní výsledek byly hlavními faktory provozního zisku v prvních třech čtvrtletích roku 2009," uvedla mluvčí Hana Cygonková. Čisté úrokové výnosy vzrostly o 7,5 procenta na 3,84 miliardy eur. Počet úvěrů klientům vzrostl o tři procenta na 130 miliard eur.

Čistý zisk za samotné třetí čtvrtletí činil 228 milionů eur, což představuje pokles z 260 milionů eur ve druhém čtvrtletí. Ve třetím čtvrtletí roku 2008 banka hospodařila se ziskem 225,1 milionu eur.

Erste chce navýšit kapitálovou přiměřenost, vydá nové akcie

Erste dále oznámila, že zahájí 2. listopadu navýšení kapitálu až o 60 milionů nových akcií, aby navýšila ukazatele kapitálové přiměřenosti a zlepšila kapitálovou strukturu. Pokud budou vydány všechny nové akcie, bude hrubý výnos z nabídky 1,65 miliardy eur, na základě předpokládané nabídkové ceny 27,5 eura.

Pokud budou všechny akcie upsány za předpokládanou nabídkovou cenu, celkový vlastní kapitál banky se včetně menšinových podílů a podílového kapitálu zvýší ze současných 14,1 miliardy eur na 15,7 miliardy eur. "Prostřednictvím nabídky zamýšlí Erste Group nahradit původně plánované a vládou podporované vydání hybridního kapitálu základním kapitálem," uvedla banka.


Zvýšení kapitálu bude ve formě veřejné nabídky s upisovacími právy pro stávající akcionáře v poměru tři nové akcie za každých 16 držených akcií. Maximální nabídková cena bude činit 32 eur za akcii. Konečná nabídková cena nových akcií bude stanovena po skončení nabídkového období.

Navýšení kapitálu bude mít v Rakousku, v České republice a Rumunsku podobu veřejné nabídky a v některých dalších zemích podobu mezinárodního soukromého umístění institucionálním investorům, dodala banka.

Erste Bank je jednou z nejsilnějších skupin ve středoevropském regionu. Poskytuje služby především drobným klientům. Má více než 16 milionů zákazníků a zaměstnává přes 54.000 lidí ve zhruba 3000 pobočkách. Do skupiny Erste patří vedle České spořitelny Slovenská sporiteľňa.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru