Společnosti AMR, která je mateřskou firmou aerolinek American Airlines, klesla v loňském roce ztráta o téměř 31 procent na 1,47 miliardy USD (27 miliard Kč). K lepším výsledkům přispěl pokles nákladů na pohonné hmoty, ve ztrátě firmu i nadále drží propad poptávky po letecké přepravě. AMR rovněž varovala před vývojem v letošním roce kvůli problémům jejího hlavního partnera na asijském trhu.

Příjmy společnosti loni klesly o 16,2 procenta na 19,92 miliardy USD. Výdaje na pohonné hmoty se však díky poklesu cen ropy z rekordů v roce 2008 snížily o 38 procent na 5,55 miliardy USD. AMR kromě American Airlines vlastní také vnitrostátní leteckou společnost American Eagle.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se ztráta nepatrně snížila na 344 milionů z předloňských 347 milionů USD. Příjmy klesly o 7,4 procenta na 5,06 miliardy USD.

Zájem investorů i aerolinek se nyní obrací do Japonska, kde důležitý partner AMR, Japan Airlines (JAL), požádal v úterý o bankrotovou ochranu. Podle místních médií chtějí JAL ukončit spolupráci s American Airlines a vytvořit partnerství s konkurenční americkou firmou Delta Air Lines. To by pro American znamenalo prudký pokles příjmů, napsaly agentury AP a Reuters.