Zisk internetové aukční síně eBay Inc. v posledním čtvrtletí loňského roku prudce vzrostl na 1,36 miliardy USD (25,1 miliardy Kč) z předloňských srovnatelných 367 milionů USD. Firmě podle prohlášení pomohl mimořádný zisk z prodeje Skype, ale také vysoký růst v platební divizi PayPal a vyšší předvánoční prodej.

Zisk na akcii stoupl na 1,02 dolaru z předchozích 29 centů. Bez zahrnutí mimořádných položek, včetně prodeje Skype, zisk na akcii činil 44 centů a o čtyři centy překonal očekávání analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters.

Tržby společnosti se zvýšily o 16 procent na 2,37 miliardy USD. Příjmy z internetových obchodů, které zahrnují mimo jiné stránky eBay, Shopping.com a StubHub, stouply o 15 procent na 1,46 miliardy USD, hlavně díky zvýšení prodeje v zahraničí. Tržby divize plateb, která zahrnuje službu PayPal, se zvýšily o 28 procent na 796 milionů USD.

Rostl počet spotřebitelů

Počet aktivních registrovaných uživatelů, což je pro investory hlavní ukazatel toho, jak se společnosti daří lákat nové prodávající a kupující, stoupl o tři procenta na 90,1 milionu. Celkový objem peněz ze všech transakcí uskutečněných na eBay bez zahrnutí dopravních prostředků se zvýšil o 24 procent na 14,2 miliardy dolarů. Generální ředitel John Donahoe dodal, že k velkému rozdílu mezi loňským a předloňským rokem přispěl růst počtu spotřebitelů, kteří k obchodování na eBay používají chytré telefony, jako iPhone firmy Apple.

V prvním čtvrtletí firma očekává zisk na akcii v rozmezí 39 centů až 41 centů. Tržby mají činit 2,1 miliardy až 2,2 miliardy USD. Očekávání firmy je v souladu s odhady analytiků, napsala agentura AP.