Problémy japonské automobilky Toyota Motor s vadnými plynovými pedály podle agentury Reuters již mají negativní dopad na poptávku po jejích vozech a mohly by ji donutit ke snížení odhadu prodeje pro letošní rok. Toyota kvůli problémům s pedály svolává k opravě miliony automobilů po celém světě a pozastavila výrobu několika modelů. To by ji podle některých analytiků mohlo stát 100 až 200 miliard jenů (zhruba 20 až 40 miliard Kč).

"Prognóza prodeje je něčím, o co se velmi obáváme," řekl výkonný viceprezident společnosti Šiniči Sasaki. "Již nyní slyším, že prodej byl v lednu do určité míry ovlivněn (problémy s pedály)," dodal.

Toyota minulý měsíc uvedla, že hodlá v letošním roce zvýšit prodej o šest procent na 8,27 milionu vozů. Upozornila však, že prognóza nebere v úvahu problémy s pedály. V loňském roce prodej Toyoty v důsledku hospodářské krize klesl o 13 procent na 7,81 milionu vozů.


Toyota nyní v celém světě svolává kvůli problémům s pedály více než čtyři miliony vozů včetně aut vyrobených v českém podniku TPCA v Kolíně. V České republice se opatření bude týkat malých vozů Toyota Aygo, ale také skoro 100.000 vozů francouzských automobilek Peugeot a Citroën, které se vyrábějí v Kolíně ve společném podniku s Toyotou.

Toyota je nyní největší automobilkou na světě. Svou vedoucí pozici si firma vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu. Problémy s pedály však mají negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru