Francouzské bance BNP Paribas vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 4,6 procenta na 1,365 miliardy eur, tedy 35,5 miliardy korun. "K růstu přispěly příznivé výsledky divize investičního bankovnictví, akvizice majetku firmy Fortis a nižší objem špatných úvěrů,“ uvedla banka ve svém prohlášení.

Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali zisk 1,06 miliardy eur.

Banka uvedla, že zvýší dividendu na 1,5 eura na akcii z jednoho eura v předchozím roce. Její akcie v roce 2009 stouply o 90 procent, od počátku letošního roku však klesly o 12 procent.

BNP Paribas, která má mezi evropskými finančními institucemi nejvyšší sumu na vkladech, ale výrazně pomohla francouzská vláda. V rámci boje proti ekonomické krizi totiž banka dostala půjčku od státu ve výši 5,1 miliardy eur. Banka již dříve uvedla, že peníze bude schopna vrátit do poloviny letošního roku.

BNP Paribas je první z největších francouzských bank, která oznámila výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí. Tento týden zveřejní výsledky ještě Société Générale a příští týden Crédit Agricole a BPCE.

Bankovní sektor stále tíží vysoké odpisy špatného majetku, nově ho trápí rovněž obavy o zdraví zadluženého Řecka a politické šarvátky kvůli odměnám bankéřům, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru