Celoroční zisk Société Générale kvůli odpisům rizikových aktiv výrazně klesl. Čistý zisk v posledním čtvrtletí sice meziročně vzrostl o 150 procent na 221 milionů eur, (zhruba 5,7 miliardy korun), ale ani to nevrátilo firmu k ziskům předchozích let. Za celý loňský rok čistý zisk Société Générale klesl na 678 milionů eur (necelých 18 miliard korun) ze dvou miliard eur v roce 2008.

I když zisk za loňské čtvrté čtvrtletí překonal odhady analytiků, proti ostatním velkým bankám byl výsledek druhé největší francouzské banky mnohonásobně slabší. Vlastník české Komerční banky však v dnešní zprávě uvedl, že v letošním roce čeká oživení ziskovosti.

Odpisy amerických hypoték

Société Générale v lednu upozornila, že zisk na konci roku bude slabý, protože ještě pod vlivem globální finanční krize z let 2008 a 2009 bude muset odepsat dalších 1,4 miliardy eur rizikových aktiv, zejména "toxických" cenných papírů spojených s americkým trhem obytných nemovitostí. Ve skutečnosti banka nakonec za čtvrtletí odepsala 1,9 miliardy eur. Za celý rok banka odepsala 5,8 miliardy eur, vesměs z aktiv získaných v letech 2005 až 2007.

Konkurence vydělala mnohem víc

Největší francouzská banka BNP Paribas vykázala ve čtvrtém čtvrtletí zisk 1,37 miliardy eur. Zisk Société Générale rovněž bledne ve srovnání s výsledkem 1,3 miliardy eur německé Deutsche Bank a zisky amerických bank JP Morgan a Goldman Sachs.

Dceřiné Komerční bance se dařilo lépe. Za loňský rok vykázala konsolidovaný čistý zisk 11 miliard korun, což byl proti roku 2008 pokles o 16,4 procenta. Snížení zisku ovlivnila hlavně zvýšená tvorba opravných položek k nespláceným úvěrům.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru