Rakouské bankovní skupině Raiffeisen International klesl loni podle předběžných neauditovaných výsledků konsolidovaný zisk o 770 milionů eur na 212 milionů eur, tedy pět a půl miliardy korun. Do nižšího zisku jí srazila především tvorba rezerv na špatné úvěry zejména v Maďarsku, Rusku a na Ukrajině.

Čisté úrokové výnosy se snížily o 295 milionů na 2,937 miliardy eur. Detaily banka, která podniká i v České republice, zveřejní 23. března. Informoval tom mluvčí české Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Klesly náklady, ale i výnosy

Čisté výnosy z poplatků klesly z 1,496 miliardy eur v roce 2008 na loňských 1,223 miliardy eur. Skupina Raiffeisen International snížila také provozní náklady, a to o 363 milionů na 2,270 miliardy eur.

Banka loni poskytla úvěry 50,515 miliardy eur, předloni to bylo 57,902 miliardy. Vklady klientů se loni snížily ze 44,206 miliardy na 42,578 miliardy eur. Celková aktiva Raiffeisen International se snížila o 9,122 miliardy eur na 76,275 miliardy eur.

V Česku se daří lépe. Rostl zisk i aktiva

Raiffeisen International se v rámci bankovní skupiny stará o trhy ve střední a východní Evropě, působí v 17 zemích a má téměř 15 milionů klientů. Zastoupení má i v Česku. Raiffeisenbank v ČR funguje od roku 1993. Loni do konce září vykázala zisk 1,6 miliardy korun, to bylo meziročně o téměř polovinu víc. Celková aktiva dosáhla 182 miliard korun a meziročně vzrostla o 11 procent.

O fúzi s Raiffeisen International nyní uvažuje rakouská družstevní banka Raiffeisen Zentralbank (RZB). Předpokládá, že by jí takový krok zajistil lepší přístup na kapitálové trhy, analytici ale plánem nejsou nadšeni. RZB má totiž problém s tím, aby si obstarala nový kapitál, který bude potřebovat na splacení státní pomoci a na zlepšení základních finančních parametrů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru