Americká hypoteční agentura Fannie Mae hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí se ztrátou 16,3 miliardy USD (310,2 miliardy Kč). Kvůli vysoké ztrátě agentura žádá vládu o další finanční pomoc v objemu 15,3 miliardy USD. Ve stejném období předchozího roku Fannie Mae vykázala ztrátu 25,2 miliardy USD. Za celý rok 2009 ztráta firmy stoupla na 74,4 miliardy USD z 59,8 miliardy v roce 2008.

Výsledky zahrnují i 1,2 miliardy USD, které banka ve čtvrtletí vyplatila jako dividendu ministerstvu financí. Fannie Mae stále trápí vysoký počet lidí, kteří mají problémy se splácením úvěrů. Na konci prosince se 5,38 procenta dlužníků firmy zpozdilo se zaplacením nejméně tří splátek. Na konci třetího čtvrtletí to bylo 4,72 procenta a na konci roku 2008 pouze 2,42 procenta.

Fannie Mae je největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech. Společně s další hypoteční agenturou Freddie Mac vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě 5,5 bilionu USD. To je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu.

Fannie Mae již získala od daňových poplatníků 60,9 miliardy USD, s novou žádostí to bude 76,2 miliardy USD. Koncem loňského roku vláda prezidenta Baracka Obamy přislíbila v příštích třech letech pokrýt veškeré ztráty Freddie a Fannie bez omezení, napsaly agentury AP a Reuters.

Freddie Mac tento týden uvedla, že snížila ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu na 7,8 miliardy USD z předloňských 23,9 miliardy USD. Zatím o státní pomoc nepožádala, a to již třetí čtvrtletí za sebou, avšak varovala, že trh bydlení i nadále zůstává křehký, a pomoc tak zřejmě bude v budoucnosti potřebovat. Za celý rok firma vykázala ztrátu 25,7 miliardy USD.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru