Největší tuzemská hnědouhelná firma, Severočeské doly, vloni utržila za uhlí 10,23 miliardy korun. Meziročně to bylo i přes pokles prodeje téměř o sedm procent víc. Zisk po zdanění vzrostl ve srovnání s rokem 2008 o 38 milionů na 3,184 miliardy korun.

Těžba dosáhla na konci loňského roku 22,03 milionu tun hnědého uhlí, firma tak meziročně prodala o 243 tisíc tun uhlí méně. Celkem se loni v Česku podle mluvčího dolů Vladimíra Budinského vytěžilo 45 milionů tun hnědého uhlí, což je oproti roku 2008 propad o 4,3 procenta.

Počet zaměstnanců firmy se téměř nezměnil. Meziročně klesl o pouhých 13 na 3498 lidí. "Stabilní počet zaměstnanců je důsledkem dokončené restrukturalizace firmy. Významnější snižování počtu pracovníků ve střednědobém horizontu, a tedy ani v roce 2010, nepředpokládáme. Bude ovšem pokračovat standardní a soustavná optimalizace," uvedl Budinský.

Průměrná mzda činila 28 102 korun, ve srovnání s předloňskem vzrostla o 3,3 procenta. V dceřiných firmách dolů pracuje dalších více než 1500 lidí.

Stoprocentním vlastníkem SD se základním kapitálem 9,08 miliardy korun je elektrárenská společnost ČEZ. V roce 2005 odkoupila od státu téměř 56procentní podíl za devět miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru