Miliardář Andrej Babiš se rozhodl, že v mlékárenské společnosti Olma, kterou ovládl koncem roku 2008, bude vládnout sám. Hlavní vlastník druhého nejvýznamnějšího tuzemského výrobce mléčných výrobků navrhne ve druhé polovině března mimořádné valné hromadě, aby vytěsnila minoritní akcionáře.

Malí akcionáři, kteří drží ve firmě necelých deset procent akcií, by podle návrhu v pozvánce na valnou hromadu měli za jednu akcii v hodnotě 455 korun získat 1484 korun. Za desetikorunovou akcii pak navrhuje Babiš vyplatit 32,70 koruny.

Hlavním vlastníkem olomoucké mlékárny je společnost Milkagro majetková ze skupiny Agrofert Holding, kterou ovládá právě Babiš.

Hospodaření Olmy má být na nule

Sám Agrofert přitom po letech nepřetržitého růstu ohlásil loňský pokles tržeb o téměř šest miliard korun. A to přesto, že do výsledků skupiny poprvé zahrnul nové akvizice Olmy a Agropolu. Méně prodat se dařilo i samotné Olmě, která loni zpracovala 209 milionů litrů mléka, o 50 milionů méně než rok předtím.

Olomoucká mlékárna snížila především produkci sušeného mléka, másla a trvanlivého mléka, naopak kelímkových výrobků prodala meziročně o čtvrtinu víc. Olmě loni klesly podle předběžných odhadů jejího vedení tržby na 3,5 miliardy korun. V roce 2008 utržila 4,12 miliardy korun. Výsledky hospodaření by se měly přiblížit nule po předloňské ztrátě 214 milionů korun.