Čistý zisk pěti největších tuzemských bank loni vzrostl v souhrnu o 24,3 procenta na téměř 45,2 miliardy korun. Velké banky tak navzdory dopadům ekonomické krize vykázaly stabilní výsledky, ačkoli meziroční srovnání ovlivnila řada jednorázových položek zaúčtovaných v roce 2008. Vyplývá to z výsledků bank za loňský rok.

Proti nejúspěšnější české firmě ČEZ však je společný zisk pětice bank stále málo. Samotný ČEZ totiž loni dosáhl čistého zisku ve výši 51,9 miliardy korun. Jde o nejvyšší zisk v historii společnosti a také o nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy.

"Potvrdila se očekávání trhu ze začátku loňského roku, že naše banky současnou krizi přežijí bez větších šrámů. Stejně jako před rokem lze i nyní říci, že český bankovní trh je stabilní a relativně zdravý," uvedl pro ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Za hlavní příčinu relativně dobré výkonnosti českých bank lze podle Hatlapatky označit velmi dobrou provozní ziskovost. Ta je podle něj výslednicí dvou hlavních jevů - vysokých úrokových marží a nákladových úspor. "Banky se vcelku pochopitelně snažily hledat všemožné nákladové úspory a také ochránit své provozní výnosy. To se ne tak docela dařilo u poplatků, které utrpěly nižší aktivitou klientů," uvedl analytik.

Nejlépe si vedla ČSOB

Nejlépe si loni vedla ČSOB, která meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk na rekordních 17,4 miliardy korun, což je vůbec nejvyšší zisk . V roce 2008 vykázala skupina kvůli přecenění investičního portfolia na nulu čistý zisk 1,03 miliardy korun. Takzvaný udržitelný čistý zisk jí meziročně klesl o 17 procent na 10,5 miliardy Kč.

Druhý nejvyšší zisk loni vykázala Česká spořitelna ve výši 12 miliard korun, což znamenalo o 24 procent méně než v roce 2008. Pokles zisku ovlivnil prodej Pojišťovny ČS rakouské pojišťovací skupině VIG za 4,46 miliardy v roce 2008. Po očištění spořitelně loni čistý zisk vzrostl o 5,9 procenta.

Komerční bance loni klesl zisk o 16,4 procenta na 11 miliard korun. Meziroční pokles zisku KB byl také ovlivněn několika mimořádnými operacemi zaúčtovanými v roce 2008, například prodejem podílu v Burze cenných papírů Praha, který bance vynesl 485 milionů korun. Čistý zisk očištěný o mimořádné položky bance klesl meziročně o 10,2 procenta, což bylo způsobeno hlavně zvýšenou tvorbou opravných položek k nespláceným úvěrům.

Tuzemské UniCredit Bank loni klesl čistý zisk o téměř 44 procent na 2,77 miliardy korun. Pokles zisku ovlivnil jednorázový výnos z prodeje Hypo stavební spořitelny a podílu v pražské burze v roce 2008. Bez tohoto vlivu klesl bance meziročně zisk o 26 procent.

Letos budou klíčové neslácené úvery

Poslední z pětice největší tuzemský bankovních domů Raiffeisenbank loni zvýšila čistý zisk o 42 procent na 1,99 miliardy korun. Rok 2009 pro ní byl nejúspěšnější a zároveň nejnáročnější v její historii.

Klíčovým faktorem v letošním roce bude pro banky podle odborníků další vývoj opravných položek k nespláceným úvěrům. "Rok 2010 bude pro české banky zřejmě ještě obtížnější. Očekáváme postupný růst nezaměstnanosti a s tím související nárůst nesplácených úvěrů u domácností. Zároveň by ale mohlo dojít k prvním známkám oživení ve firemním sektoru, což pro nás znamená jediné: chceme více než v loňském roce úvěrovat dobré a životaschopné projekty," uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Podle Hatlapatky lze při předpokladu stabilizace nákladů rizika letos očekávat, že výsledky českých bank budou na srovnatelné úrovni s rokem 2009. "Jinými slovy lze očekávat meziroční stagnaci zisků," uzavřel analytik.

Banky nabírají nové zaměstnance, chtějí rozšířit pobočkové sítě

Obtížnějšímu roku chtějí banky vzdorovat i tak, že nabírají nové zaměstnance a chtějí dále rozšiřovat pobočkové sítě. Raiffeisenbank chce v horizontu 18 měsíců přijmout stovky nových pracovníků a otevřít desítky poboček. Obdobný plán má také UniCredit Bank nebo GE Money Bank, rozšiřovat pobočkovou síť chtějí i jiné velké banky. Expanze bude týkat především Prahy a větších měst nad 50.000 obyvatel.

GE Money Bank se hodlá zaměřit zejména na firemní bankovnictví. Banka chce proto v této části zvýšit počet zaměstnanců v řádu desítek procent, dále otevře nová centra pro firmy a podnikatele a představí nový koncept obsluhy firemních klientů, takzvanou pobočku Branch in the Sky. To je něco jako call centrum, ve kterém ale nesedí operátoři, kteří pracují podle připravených podkladů, ale jsou v něm zkušení bankéři, kteří jsou schopni pokrýt všechny administrativní požadavky firemních klientů přes telefon. Dále plánuje banka letos otevřít více než dvacet nových poboček na různých místech ČR.

Rozšiřování pobočkové sítě letos plánuje i Česká spořitelna. "V letošním roce plánujeme otevřít přes deset nových poboček, a to zejména v obchodních centrech a nových obytných čtvrtích, a připravujeme také modernizaci zhruba 60 obchodních míst.

Naopak Komerční banka už pobočkovou síť rozšiřovat nebude. "Rozšiřování pobočkové sítě k cílovému stavu okolo 400 poboček jsme prakticky dokončili. Změny v pobočkové síti v blízké budoucnosti budou vycházet ze snahy o lepší dostupnost pro zákazníky, budou představovat zejména přemístění do frekventovanějších a lepších lokalit a odrážet demografický a hospodářský vývoj," uvedla tisková mluvčí banky Monika Klucová.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru