Britský řetězec Tesco zvýšil celoroční zisk před zdaněním o 10,1 procenta na 3,4 miliardy liber (asi 97,3 miliardy korun). Překonal tak odhady.

Prodej největšího britského řetězce vzrostl o 8,5 procenta, a to včetně pohonných hmot. Oznámil také, že letos plánuje vytvořit 16 tisíc nových pracovních míst, z toho 9 tisíc jich bude v Británii.

V Česku Tesco otevře mimo jiné 30 nových prodejen, ve kterých vytvoří zhruba 1000 nových pracovních míst. "Přibližně jedna třetina nových obchodů budou hypermarkety a dvě třetiny menší formáty - supermarkety a expresy," podotkla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. Tempo expanze bude letos rychlejší než loni, kdy Tesco v Česku zprovoznilo 21 obchodů.Tesco hospodářské výsledky srovnalo s předchozími 52 týdny. Při srovnání s předchozími 53 týdny by nárůst zisku před zdaněním činil 8,7 procenta, u tržeb by růst dosahoval 5,6 procenta.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že Tesco vytvoří zisk před zdaněním 3,38 miliardy liber. U tržeb očekávali růst na 58,4 miliardy liber.Management uvedl, že hospodářské oživení ve světě je silnější, a proto bude Tesco nové obchody otevírat rychleji, než původně předpokládalo. Tesco působí ve 14 zemích světa, kde má více než 4300 obchodů. S problémy se však firma potýká na domácím britském trhu, kde ve druhé polovině roku zaznamenala zpomalení růstu tržeb. Podobné zkušenosti mají nicméně i velcí konkurenti Teska.

Silnější než před recesí

Šéf Teska Sir Terry Leahy ale uvedl, že firma "ustála ekonomickou bouři velmi dobře" a obchod je podle něj v současnosti silnější než před samotnou recesí, napsal zpravodajský server BBC.

Sir Terry upozornil také na to, že společnost využila nových příležitostí ve světě a začala podnikat i jiným směrem v Asii, Evropě a ve Spojených státech. "Odešli jsme objevovat nové obchodní příležitosti jako telekomunikace ... a bankovnictví," dodal.

K růstu zisku vůbec poprvé za celý rok přispěl i nákup řetězce Homever, který má Tesco v Jižní Koreji. Příznivě se projevilo také plné vlastnictví finanční součásti Tesco Bank. Tesco je čtvrtým největším maloobchodním řetězcem na světě a jeho finanční rok 2010 skončil 27. února.

Čechům bude Tesco nabízet pojištění

Obchodní řetězec Tesco letos ve svých tuzemských prodejnách zákazníkům nabídne pojištění. Informovalao tom mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. V zahraničí je prodej pojišťovacích produktů ve velkoplošných obchodech běžný, v Česku pojištění loni jako první začaly nabízet hypermarkety Globus.

"Pod hlavičkou Tesco Finanční služby bude společnost nabízet vedle spotřebitelského úvěru a osobních půjček i pojištění," uvedla bez dalších podrobností Karasová. V Británii má Tesco do svých finančních služeb zařazeno například pojištění nemovitostí či automobilů, cestovní pojištění nebo pojištění domácích zvířat.

Tesco plánuje v Česku zahájit také zkušební provoz svých věrnostních karet Clubcard, pomocí kterých hodlá posílit pozici na trhu. Tesco věrnostní program Clubcard provozuje v několika zemích a zapojily se do něj miliony lidí. Od loňského roku systém věrnostních karet Tesco funguje také na Slovensku, kde už je používá zhruba 750 000 zákazníků.

Společnost Tesco vstoupila na tuzemský trh v roce 1996 a nyní v Česku provozuje celkem 135 supermarketů, hypermarketů, samoobsluh a obchodních domů.